Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna, dlatego 5 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto jest obchodzone w Polsce od 2011 r., aby upamiętniać żołnierzy, którzy przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach walczyli o wolną Polskę. Za tę, często nierówną walkę, płacili najwyższą cenę – śmierć.

Naszą szkołę odwiedziło tego dnia dwóch przedstawicieli Instytutu Historii UMCS – prof. dr hab. Marek Sioma, dyrektor Instytutu oraz prof. dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej. Dla prof. Mazura wizyta w szkole przy ul. Chopina była miłą podróżą sentymentalną, ponieważ jest on absolwentem I LO. Decyzją Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2, prof. Mazur został nagrodzony tytułem honorowego absolwenta, a miła uroczystość odbyła się przy okazji jego wizyty w szkole przy ul. Chopina. Prof. Mariusz Mazur zajmuje się szeroko pojętą problematyką Polski Ludowej, totalitaryzmu, autorytaryzmu, mechanizmami manipulacji i indoktrynacji, w tym języka, próbą opisu mentalności władzy oraz społeczeństwa. Jest również prezesem oddziału lubelskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego od 2015 r. Na swoim koncie ma wiele nagród, a także mnóstwo wartościowych publikacji naukowych. – Jestem bardzo zaszczycony otrzymanym wyróżnieniem – powiedział prof. Mariusz Mazur podczas uroczystości nadania tytułu honorowego absolwenta.

Po jej zakończeniu przybliżył młodzieży problematykę Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Lubartowa. Nie zabrakło również wstawek multimedialnych – po zakończeniu wystąpień naukowych młodzież obejrzała film o Józefie Franczaku, najdłużej walczącym w Polsce żołnierzu wyklętym. Wszyscy mamy nadzieję, że poniedziałkowa uroczystość przyczyny się do poszerzenia wiedzy naszej młodzieży na temat Żołnierzy Wyklętych. Za przygotowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych odpowiedzialny był mgr Kamil Kozioł.

IMG_8141.JPGIMG_8125.JPGIMG_8134.JPGIMG_8135.JPGIMG_8145.JPG