15 kwietnia młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki miała okazję odwiedzić Wydział Prawa i Administracji UMCS. Powodem wizyty uczniów klas II H i III P na zaprzyjaźnionej uczelni była uroczystość o nazwie Dzień z Prawem. W jej ramach uczniowie mieli okazję spotkać się m.in. z Wicemarszałkiem Senatu Michałem Kamiński oraz Senatorem Jackiem Trelą. Tematem ich wystąpienia było tworzenie prawa od podstaw. Ciekawą inicjatywą była również symulacja rozprawy sądowej w sprawie stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, Wycieczkę zorganizowali Anna Lipka-Zielińska oraz Kamil Kozioł. Opiekę nad uczniami pełniły także Małgorzata Wolińska i Małgorzata Jóźwina. Wyjazd był możliwy dzięki umowie o współpracy pomiędzy lubartowską szkołą, a Wydziałem Prawa i Administracji UMCS.

W ramach współpracy patronackiej z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, na zaproszenie koordynatora współpracy p. Marty Mazurek, w ostatnich dniach odbyło się w ZS nr 2 w Lubartowie spotkanie z podchorążymi w/w uczelni: Jakubem Podleśnym i Jakubem Szadurą. Wojskowi zapoznali uczniów I LO i TZ nr 2 z ofertą edukacyjną WAT-u, zarówno na kierunkach wojskowych, jak i cywilnych. Przedstawili szczegółowo warunki rekrutacji oraz udzielili nam w tym zakresie wielu cennych rad. Opowiedzieli o możliwościach rozwijania pasji i zainteresowań oraz o życiu studenckim na kampusie.

- Następnego dnia uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym WAT. Wzięliśmy udział w wykładach i prezentacji oferty WAT-u. Oprowadzono nas po salach wykładowych, obejrzeliśmy laboratoria. Mogliśmy też z bliska przyjrzeć się sprzętowi wojskowemu, wozom bojowym i czołgom. A żołnierska grochówka była super...- wspominali wyjazd do Warszawy uczniowie ZS2.

W dniu 27 marca 2024 roku grupa uczniów ZS nr 2 w Lubartowie przeprowadziła serię prelekcji dla rówieśników. Wydarzenie było związane z olimpiadą Zwolnieni z Teorii, w której biorą udział uczniowie. Drużyna z „Chopina” realizuje projekt pod tytułem „CHRONOS – zostań bogiem swojego czasu”, którego celem jest uświadamianie problemów społecznych związanych z nieodpowiedzialnym gospodarowaniem czasem i pokazywanie, jak można sobie z tym radzić.

-Wiele ludzi boryka się z problemem, jakim jest nieumiejętne zarządzanie czasem. Jest to powszechne zjawisko i ma liczne negatywne skutki. Stres, brak efektywności, zaniedbywanie zdrowia i spraw osobistych czy nawet uszczerbek na zdrowiu psychicznym - to tylko nieliczne z nich. Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat racjonalnego gospodarowania czasem, dzięki czemu nasi beneficjenci będą mniej narażeni na konsekwencje tego problemu w społeczeństwie, i umożliwienie im osiągnięcie pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Swoją nazwą nawiązujemy do greckiego boga czasu, Chronosa, gdyż dążymy do tego, aby każdy z nas stał się bogiem swojego czasu! – tak pisze o sobie zespół projektu „CHRONOS – zostań bogiem swojego czasu”.

W czasie swojej prezentacji uczniowie pokazali, na co marnujemy najwięcej czasu w ciągu dnia i jak walczyć z tymi „złodziejami czasu” oraz przedstawili kilka technik pomagających w skutecznym zarządzaniu swoim czasem. To zdecydowanie był wartościowo spędzony czas!

4 kwietnia młodzież z klas II P oraz I Z wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do Lublina. W jej ramach uczniowie wzięli udział w widowisku teatralno-multimedialnym „Kowboj”, a także obejrzała film „Biała Odwaga”. Spektakl „Kowboj” to spotkanie współczesnego odbiorcy ze świadkami historii opowiadającymi o losach Zbigniewa Matysiaka. Inspiracją do napisania scenariusza spektaklu były opowieści Rafała Dobrowolskiego spisane w książce ,,Kowboj. Jak nigdy się nie poddać’’. Tytułowy Kowboj jest głównym narratorem w spektaklu, który opowiada historię swojej miłości do Polski, do rodziny i do sportu. O barwnych i dramatycznych losach Zbigniewa Matysiaka mówimy w sposób nowoczesny, przy użyciu tańca, obrazu, multimediów, muzyki i słowa. W opowieść wciągana jest także publiczność – będąca od czasu do czasu włączana bezpośrednio w działania sceniczne. Partnerem wydarzenia „KOWBOJ” jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony uczniów i wywołał w nich spore poruszenie. Najbardziej przejmująca była cisza, która zapadła tuż po jego zakończeniu.

Druga część wycieczki była poświęcona filmowi „Biała Odwaga”, który wyświetlany był w kinie Bajka. Już sama wizyta w tym przepięknym kinie była dla uczniów wspaniałą lekcją historii. Całość dopełnił znakomity film, który poświęcony był trudnej sytuacji i wyborom mieszkańców Podhala w czasie II wojny światowej.

Wycieczkę zorganizowali mgr Artur Staszek oraz mgr Kamil Kozioł, a opiekę nad młodzieżą pełniły dodatkowo mgr Iwona Kornacka oraz mgr Oksana Grzeszczak.

26 marca w Biłgoraju odbyły się Finały Wojewódzkie w Drużynowym Tenisie Stołowym w ramach Licealiady. Do zawodów przystąpiło 12 szkół wyłonionych w eliminacjach powiatowych i rejonowych z całego województwa. Zawody przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Po wyrównanych meczach podopieczni p. Beaty Sajdy, Maksymilian Karczmarz i Wiktor Kozioł, zajęli bardzo wysokie II miejsce. Gratulujemy i życzymy wysokiego wyniku na Mistrzostwach Polski.

 

18 marca uczniowie klas III D i I G z I LO w Lubartowie wybrali do Lubartowskiego Ośrodka Kultury na multimedialny spektakl Iskry Niepodległej. Odbywał się on w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii zaprezentowano młodzieży postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Nie zabrakło postaci wybitnych dla naszej Ojczyzny, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich działalność dotyczyła wielu dziedzin, jak technika, medycyna, nauka, praca społeczna, kultura, eksploracja świata i kosmosu czy sport. Wystawa zrobiła wielkie wrażenie na uczniach i pokazała, że historii można się uczyć nie tylko ze szkolnej ławki. Wyjście zorganizowali mgr Artur Staszek i mgr Kamil Kozioł. 

Dnia 18 marca w ZS nr 2 w Lubartowie odbył się charytatywny kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski oraz klasę 2T i 2P. Dzięki hojności młodzieży, nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi zebraliśmy 3653,50 zł. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację taty naszych kolegów z klasy 2T oraz 2P. Tak liczna frekwencja i uzbierane środki świadczą o tym, że uczniowie z „Chopina” rwą się do pomocy i tego typu przedsięwzięcia są potrzebne w każdej szkole. Dziękujemy sorce Edycie Lewtak, Sylwii Gaweł, Beacie Cieślak, Samorządowi Uczniowskiemu i wszystkim zaangażowanym w organizację kiermaszu! Przede wszystkim uczniom klasy 2T i 2P

Zainteresowanych zapraszamy do zbiórki publicznej pod niżej podanym linkiem:

https://www.siepomaga.pl/krzysztof-pozarowszczyk

Zespół projektu "Młodzi Ratują" (Zuzanna Demucha, Maja Grądek, Tomasz Topyła, Michał Topyła i Michał Zdunek) który realizują w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii przeprowadzili spotkania dla uczniów naszej szkoły, na których wyjaśnili podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą oraz pokazali jak wykonać RKO i jak użyć AED.

Po części pokazowej uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i przećwiczyć wykonywanie RKO na profesjonalnych fantomach.

Pomysł na projekt wziął się stąd, że chcemy edukować ludzi w zakresie pierwszej pomocy. Wiemy jak bardzo taka edukacja jest ważna, ponieważ wiele osób nadal nie jest pewnych tego, jak pierwsza pomoc wykonać. Boją się oni do niej przystąpić, co wynika również z braku wiedzy na ten temat - mówi zespół projektu.

Z przyjemnością informujemy, że Julia Gontarz- uczennica klasy 3d otrzymała nagrodę za udział w Wojewódzkim Konkursie Poezji Józefa Czechowicza i Czesława Miłosza. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Brawo Julka!