23 kwietnia po raz kolejny na całym świecie obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Symbolem Światowego Dnia Książki jest czerwona róża. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w 1616 roku) zmarli Miguel de Cervantes czy Wiliam Shakespeare. W Polsce Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku.

Z okazji święta w bibliotece ZS nr 2 w Lubartowie zorganizowana została wystawa „O książce kilka razy naj…”, prezentująca i opisująca światowe ciekawostki dotyczące książek (m. in. najmniejsza, najdroższa, najwyższa, najpopularniejsza, posiadająca najwyższy nakład). Natomiast 26 kwietnia odbyło się spotkanie z Andrzejem Rybakiem, kierownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie, który przybliżył historię książki oraz przeprowadził nas przez meandry prawa autorskiego.

Bądźmy ambasadorami czytelnictwa!

Obudźmy radość czytania!

DSC_3777.jpgDSC_3773.jpgDSC_3776.jpgDSC_3770.jpgDSC_3774.jpgDSC_3783.jpgDSC_3778.jpg