Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna, dlatego 3 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto jest obchodzone w Polsce od 2011 r., aby upamiętniać żołnierzy, którzy przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach walczyli o wolną Polskę. Za tę, często nierówną walkę, płacili najwyższą cenę – śmierć.

Naszą szkołę odwiedziło tego dnia dwóch przedstawicieli Instytutu Historii UMCS – prof. dr hab. Marek Sioma, dyrektor Instytutu oraz prof dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej. Dla prof. Mazura wizyta w szkole przy ul. Chopina była miłą podróżą sentymentalną, ponieważ jest on absolwentem Zespołu Szkół nr 2.

Naukowcy wyłożyli zgromadzonym losy Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Lubartowa. Nie zabrakło również wstawek multimedialnych – po zakończeniu wystąpień naukowych młodzież obejrzała film o Józefie Franczaku, najdłużej walczącym w Polsce żołnierzu wyklętym. Wszyscy mamy nadzieję, że piątkowa uroczystość przyczyny się do poszerzenia wiedzy naszej młodzieży na temat Żołnierzy Wyklętych. Za przygotowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych odpowiedzialny był mgr Kamil Kozioł.