Dariusz Sokołowski - uczeń Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki – finalistą XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Zawody finałowe Olimpiady odbyły się w Warszawie w dniach 7-9 czerwca 2018 r. w Muzeum Wojska Polskiego oraz Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Zmagania odbywały się w następujących konkurencjach:

1. broń i barwa,

2. eksponat muzealny

3. malarstwo batalistyczne

4. znaki i odznaczenia

5. Warszawa w latach 1887-1922

6. geografia militarna

7. literatura i poezja

8. pieśni

9. oprowadzenie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie

Wiedza wymagana na tym etapie ma charakter interdyscyplinarny, wymaga od uczestników niezwykłej wszechstronności, wiedzy teoretycznej jak również praktycznej znajomości historii, której można nauczyć się w muzeach, na wystawach – w bezpośrednim kontakcie z materialnymi świadectwami minionych dziejów.

Czas zmagań dopełniły: uroczystość złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwiedzanie Belwederu, a także udział w pokazach Szwadronu Jazdy Polskiej w Starej Miłosnej. Uroczyste zakończenie olimpiady odbyło się w Galerii Porczyńskich.