Jak działają ubezpieczenia społeczne? Skąd biorą się emerytury? Dowiedzą się tego uczniowie szkół, które przystąpią do projektu "Lekcje z ZUS". A uczniowie, którzy wezmą również udział w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, mają szansę na cenne nagrody i indeksy na studia.

Właśnie ruszyła piąta edycja projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS" dla szkół ponadpodstawowych. To cykl czterech lekcji o zasiłkach, emeryturach, ubezpieczeniach i prowadzeniu własnej firmy. - To bardzo ważny temat w życiu młodego człowieka, którego my, jako nauczyciele podstaw przedsiębiorczości, nie możemy przegapić. Wiedza, którą uczniowie nabywają podczas "Lekcji z ZUS", pozwala im później świadomie poruszać się po rynku pracy - podkreśla Iwona Lal, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, która od lat uczestniczy w projekcie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca kolejne szkoły do udziału w projekcie. Instytucja zapewnia materiały dydaktyczne potrzebne do poprowadzenia zajęć: scenariusze lekcji, zeszyty ćwiczeń, prezentacje multimedialne i filmy, a także przeszkolenie dla zainteresowanego nauczyciela.

Uczniowie, którzy wezmą udział w lekcjach, mogą też uczestniczyć w olimpiadzie pod hasłem "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". - Do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe: laptopy, tablety i czytniki e-booków. Zwycięzcy mogą również liczyć na indeksy na studia i dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych - dodaje Maria Piwińska z Oddziału ZUS w Lublinie. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie w ubiegłym roku byli bardzo blisko awansu do ogólnopolskiego finału olimpiady - zajęli trzecie miejsce w etapie wojewódzkim.

Organizatorzy przyjmują zgłoszenia od szkół do tegorocznej olimpiady do 14 listopada. Informacje o olimpiadzie i lekcjach można znaleźć na stronie www.zus.pl/edukacja.

Źródło: https://lubartow24.pl/informacje/lokalne/112488/od-lekcji-o-ubezpieczeniach-po-indeksy-na-studia