Dariusz Sokołowski uzyskał awans do finału dwóch olimpiad przedmiotowych adresowanych do uczniów szkół średnich z całej Polski.

22 III 2018 r.przystapi do I części finału Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”,a w IV 2018 r. będzie uczestniczył w finale 44 Olimpiady Historycznej. Olimpiada Historyczna i od tego roku również Olimpiada Losy żołnierza mają uprawnienia olimpiady przedmiotowej, tj. dają finalistom i laureatom prawo zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii.

Olimpiada Historyczna cieszy się największą renomą, to już 44 edycja organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne w świecie pasjonatów historią: nie ze względu na możliwość zyskana cennych nagród, zwolnienia z matury, indeksów na wymarzone studia ale również ze względu na możliwość zapoznania się i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, pracującymi na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Warszawskim.

Olimpiada Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego jest skierowana do uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą historią wojskowości, ponieważ oprócz znajomości historii z całego zakresu szkoły średniej ma co roku też blok zmienny. Specjalizacja tegoroczna brzmi „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. Olimpiada rozgrywana jest w kilku etapach. W X 2017 r. odbył się etap szkolny, w XII były zawody (międzyszkolne) rejonowe, a 8 III odbyły się zawody wojewódzkie, dwustopniowe, które składały się z części pisemnej oraz ustnej. Darek uzyskał 3 lokatę w województwie lubelskim i awansował do I cześć etapu finałowego, który będzie polegać na napisaniu eseju historycznego na wybrany jeden z pięciu tematów. Uzyskanie oceny dobrej daje Darkowi zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii. Nie wykluczony jest też awans do II etapu finału, która odbędzie się w czerwcu w Warszawie.