W dniach 6-9 kwietnia 2018 r. w Gdańsku odbyły się eliminacje centralne XLIV Olimpiady Historycznej.

W olimpijskich zmaganiach wzięło udział 113 uczniów wyłonionych spośród blisko 1800 uczestników eliminacji okręgowych. W gronie najlepszych młodych historyków znalazł się Dariusz Sokołowski, uczeń klasy II c Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki, który zakończył te zmagania uzyskując tytuł finalisty.

W uroczystym zakończeniu XLIV Olimpiady Historycznej wzięli udział m.in. Wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Tegoroczni laureaci i finaliści odebrali zestawy nagród ufundowane m.in. przez Marszałka Sejmu RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej.

Dariusz Sokołowski został też finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Trzecia lokata w województwie lubelskim umożliwiła Dariuszowi awans do I części etapu finałowego. Etap ten  odbył się 22 marca 2018 r., jednocześnie w 16 miastach wojewódzkich. Dariusz jest  jednym z dwóch uczniów, którzy spośród 109 uczestników finału uzyskali najwyższą ocenę. W pięknym stylu otrzymał  awans do ostatniego, II etapu finałowego. Dla 50 uczestników zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie, przygotowano wiele atrakcyjnych nagród. 

Najcenniejszą jednak nagrodą jest fakt, że tytuł finalisty zarówno w Olimpiadzie Historycznej jak i Olimpiadzie Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” uprawnia nagrodzonych uczniów do zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii.

Sukces Dariusza jest tym większy, iż organizatorzy obu Olimpiad podkreślają, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a finaliści reprezentują wysoki poziom wiedzy, świadczący o dużym nakładzie ich pracy i zaangażowania.

Dariuszowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Opiekunem ucznia jest pani Małgorzata Sabat.

ZS2

IMG_1556.jpgIMG_1565.jpgObraz3.jpgObraz4.jpgDSC_08912.jpgDSC_0891.jpgIMG_1571.jpg