W dniu 21 listopada 2018 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie odbył się X Jubileuszowy Konkurs Recytatorski im. Zbigniewa Herberta pod hasłem: ”To nie jest prawda, co wykrzykują afisze!”

20 lipca minęła dwudziesta rocznica śmierci tego wybitnego poety, który, jak zapisano
w uchwale przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ”w epoce kryzysu wartości
i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii

i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcie dobra i zła”.

Celem organizatorów konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na ponadczasowość twórczości Zbigniewa Herberta, który w swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę
w godność jednostki i jej moralną siłę. Hasło tegorocznej edycji skłaniało do wielu przemyśleń i wnikliwych poszukiwań.

Trudna i wymagająca erudycji oraz dużej wrażliwości poezja Zbigniewa Herberta, jest, jak się okazuje, bliska współczesnej młodzieży. Dowodzi tego duże zainteresowanie konkursem,
na który zgłosiło się 46 recytatorów z 12 szkół powiatu lubartowskiego i 1 z powiatu lubelskiego. Poziom prezentowany przez recytatorów był bardzo wysoki, dlatego też jury przyznało 8 nagród i 7 wyróżnień.

Nagrodzeni zostali:

I. Uczniowie szkół podstawowych:

  1. Marika Kozłowska ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Brzeźnicy Bychawskiej - I miejsce;
  2. Julia Polisiakiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej - II miejsce;
  3. Agata Ściseł ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej -wyróżnienie.

II. Uczniowie szkół gimnazjalnych:

  1. Bartosz Różyk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrobowie - I miejsce;
  2. Katarzyna Białek z Gimnazjum Sportowego w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie - II miejsce;
  3. Wiktoria Pikul z Gimnazjum Sportowego w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie - III miejsce;
  4. Karolina Polkowska ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej
    w Niemcach - wyróżnienie;
  5. Magdalena Socha ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim -wyróżnienie.

III. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

  1. Natalia Rola z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie - I miejsce;
  2. Emilia Mitrus z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie -
    II miejsce;
  3. Mateusz Powałka z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie -
    III miejsce;
  4. Dorota German z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki
    w Lubartowie – wyróżnienie;
  5. Igor Bielaszewski z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki
    w Lubartowie – wyróżnienie;
  6. Jakub Powałka z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki
    w Lubartowie – wyróżnienie;
  7. Kinga Danił z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie - wyróżnienie.

Zwycięzcom gratulujemy.

ZS2

 

dsc_0175.jpgdsc_0125.jpgdsc_0177.jpgdsc_0149.jpgdsc_0013.jpgdsc_0026.jpg