Pomimo nauczania zdalnego uczniowie i nauczyciele szkoły z ul. Chopina pamiętają o najważniejszych wydarzeniach z historii, które kształtowały naszą ojczyznę. Nie można było przejść obojętnie obok kolejnej, okrągłej w tym roku, 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchody mają, niestety, charakter wirtualny. Nie przeszkadza to jednak w uroczystym świętowaniu tego, jakże ważnego dla nas wszystkich, wydarzenia.

Zatrzymajmy się na chwilę, aby obejrzeć prezentację multimedialną, która zabierze nas w XVIII w. i przybliży burzliwą historię oraz ciekawostki związane z powstawaniem „Ustawy zasadniczej” z 1791 roku. Zobaczycie najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była ratunkiem dla Rzeczypospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności, zarówno wśród szlachty, jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

ZS2