Wszyscy mogli zobaczyć z bliska meteoryt z Niedźwiady...

We wtorek 29 listopada uczniowie klas z rozszerzeniem geograficznym mieli okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy minerałów pt. „ MINERAŁY Z NIEDŹWIADY. Z POLSKI.  ZE ŚWIATA”. Ekspozycja pochodziła z kolekcji krakowskiej firmy Stellarium oraz prywatnych zbiorów Jolanty i Jacka Szczerbów, Adama Piestrzyńskiego oraz Lucjana Gazdy.  Została zorganizowana z okazji zakończenia drugiego roku badań geologicznych na terenie gminy Niedźwiada. Wystawę objął patronatem honorowym Starosta Lubartowski Fryderyk Puła. 

Prezentację minerałów i skamieniałości poprzedziło wystąpienie przedstawiciela firmy STELLARIUM, geologa dr Lucjana Gazdy oraz Wójta Gminy Niedźwiada Janusza Marzędy.  Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o genezie najpiękniejszych minerałów znalezionych w Polsce i na świecie. Wszyscy mogli zobaczyć z bliska meteoryt z Niedźwiady oraz szczątki morskich zwierząt i zęby wielkich rekinów pływających w pramorzu naszego regionu. Młodzież podziwiała kryształy minerałów i kamieni szlachetnych z całego świata. Atrakcją pokazu okazały się artefakty mineralogiczne znalezione podczas wypraw i prac geologicznych. Obecni na wystawie kolekcjonerzy i geologowie chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych. Taki pokaz okazał się pierwszym w województwie lubelskim. Ekspozycja okazała się bardzo emocjonująca. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie i kto wie, może w przyszłości ktoś z nich rozwinie pasje związane z kolekcjonerstwem minerałów lub zostanie geologiem czy podróżnikiem.

 

5.jpg23.jpg19.jpg7.jpg13.jpg24.jpg1.jpg20.jpg6.jpg21.jpg3.jpg15.jpg12.jpg4.jpg9.jpg10.jpg14.jpg22.jpg17.jpg8.jpg11.jpg16.jpg18.jpg2.jpg25.jpg