Jak sprzed ekranu własnego komputera zmieniać świat na lepsze? Jak rozmawiać o lękach, trudnych emocjach i przyszłości? Jak pokonywać niewidzialne bariery i wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu rówieśników? Na te i inne pytania 10 czerwca poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy 1m Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie wraz z uczestnikami Digital Youth Forum 2021 z całego kraju.

Na wirtualnej scenie wystąpili m.in. Michał Rogalski – młody twórca ogólnopolskiej bazy danych o epidemii koronawirusa, Jan Gawroński – nastoletni działacz na rzecz osób w spektrum autyzmu, Hania Sywula – promotorka zdrowia psychicznego oraz Kamil Śliwowski – animator edukacji medialnej i cyfrowej.

Digital Youth Forum organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę już po raz szósty z myślą o uczniach klas 7-8 szkół podstawowych i 1-3 szkół ponadpodstawowych. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nim po raz drugi. Wydarzenie  stanowiło atrakcyjny dzień zajęć szkolnych bez typowych lekcji. Na wirtualnej scenie młodzi ludzie oraz dorośli specjaliści opowiedzieli uczniom, jak wykorzystywać Internet do realizacji swoich pasji i zuchwałych pomysłów na zmianę świata. Oprócz wystąpień w programie przewidziano przerwy na dyskusje w klasach, konkursy i koncert. Forum poprowadziła Justyna Suchecka- dziennikarka TVN24 nagrodzona w 2020 r. Grand Press za cykl tekstów o uczniach, którzy w czasie nauki zdalnej wypadli z systemu edukacji.

Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji dotyczących współczesnego świata i jego zagrożeń, zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Otrzymali też fajne wskazówki i motywację do samorozwoju, w myśli zdania „Najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.

I po raz kolejny okazało się, że czas spędzony podczas w DYF nie był czasem straconym. Mamy nadzieję na udział w kolejnej edycji Digital Youth Forum.

Marta Mazurek, wych. kl. 1m

DYF1.pngDYF3.pngDYF4.pngDYF2.png