6 grudnia 2017 uczniowie klas matematyczno-fizycznych I LO oraz Technikum Zawodowego nr 2 w Lubartowie pod opieką pań Małgorzaty Wolińskiej, Elizy Garbacz oraz Sylwii Kubik, wybrali się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w ramach współpracy podpisanej z tą uczelnią. Mieli oni okazję poznać szkołę od wewnątrz,  przekonać się, jak prowadzone są zajęcia oraz samemu sprawdzić działanie maszyn, na których ćwiczą przyszli lotnicy.

Pierwszym punktem programu była wizyta w sali, w której szkoleni są kontrolerzy lotów. Obserwując studentów, którzy mieli wtedy zajęcia, uczniowie mogli zobaczyć, jak wielkiego skupienia wymaga ta niełatwa praca. Ponadto dzięki profesjonalnemu wyposażeniu sali, młodzież oglądała symulację lądowania samolotu na lotnisku.

Kolejną i chyba największą atrakcją tego dnia było testowanie symulatorów lotu. Uczniowie mieli okazję samemu zasiąść za sterami i poczuć się jak prawdziwi piloci. Byli oni pod wrażeniem możliwości, które oferowały te urządzenia, ponieważ dało się w nim na przykład ustalać warunki pogodowe czy porę dnia, w której odbywał się symulowany lot.

Ochotnicy mieli także szansę na doświadczenie tego, co czuje pilot, który się katapultuje czy ląduje ze spadochronem. Ponadto młodzież odwiedziła salę ćwiczeń fizycznych, gdzie przyglądała się treningowi na profesjonalnych żyroskopach czy ,,huśtawkach’’. Dla odważnych była także możliwość  przetestowania tego sprzętu. Skorzystali z niej Agata G., Filip P., a nawet Pani Profesor S. Kubik z naszej szkoły.  Uczniowie obejrzeli także pokaz doświadczeń fizycznych i mogli porozmawiać ze studentami, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania związane z funkcjonowaniem w tego typu szkole. Bardzo interesująca okazała się także prezentacja drona samodzielnie skonstruowanego przez studentów.

Ostatnim etapem wycieczki do Dęblina była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych. Znajdująca się tam stała wystawa przedstawiała historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskiego lotnictwa aż po czasy współczesne. Wystawa prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami, pamiątkami, archiwalnymi mundurami. Uczniowie zobaczyli także wystawę plenerową, obejmującą ponad 80 statków powietrznych, w tym samolot w którym latali prezydenci  Rzeczpospolitej Polskiej.

Wyjazd okazał się bardzo atrakcyjny i wielu uczniów na pewno przejrzy dokładniej ofertę  Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Nawet podczas tak krótkiej wizyty dało się poczuć profesjonalizm i wysoki poziom kształcenia, jaki tam panuje.

Agnieszka Wróbel, IIIA