W 1918 r. odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów. Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki nie zapomina o tym wydarzeniu i przez cały tydzień świętował to wydarzenie.

Już w poniedziałek na korytarzach naszej szkoły pojawiły się gazetki o tematyce patriotycznej. Zostały one przygotowane przez samą młodzież, a wiele z nich było bardzo efektownych. Część z nich pojawiła się na małej sali gimnastycznej i zdobiła przestrzeń podczas kolejnych uroczystości.

A tych nie brakowało, bo w środę Zespół Szkół nr 2 odwiedzili Pan prof. dr hab. Piotr Bednarz i Pan prof. dr hab. Marek Sioma. Obaj to wybitni specjaliści w tematach dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości, a także autorzy wielu prac naukowych. Możliwość goszczenia profesorów pracujących w Instytucie Historii UMCS była możliwa dzięki umowie partnerskiej, jaką nasza szkoła zawarła kilka lat temu z lubelską uczelnią.

Spotkanie z naukowcami było bardzo interesujące, a wykładowcy zaprezentowali niecodzienne podejście do kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę. Obaj prezentowali kompletnie odmienne zdanie na ten temat i pokazali w jaki sposób można „pięknie różnić się” w poglądach. Dyskusja była niesamowicie wciągająca, a dla młodzieży była to okazja do poznania innego sposobu nauki historii. Warto również wspomnieć, że nasi uczniowie mieli okazję do zabrania głosu i wejścia w dialog z naukowcami.

To oczywiście tylko przedsmak tego, co może spotkać naszych uczniów, jeżeli zdecydują się na kontynuowanie swojej edukacji na studiach w Instytucie Historii UMCS.

Całość obchodów Święta Niepodległości dopełnił czwartkowy Konkurs Moja Niepodległa. W imprezie wzięły udział klasy pierwsze, które rywalizowały o atrakcyjne nagrody. Za pierwsze miejsce był bowiem Dzień Wolny od Pytania oraz dodatkowy Dzień na Wycieczkę. Uczestnicy Konkursu musieli zmierzyć się z trzema rundami, a w każdej z nich czekały na nich po 3 pytania. W pierwszej musieli wykazać się czystą wiedzą historyczną, w drugiej czekała na nich wiedza związana z filmami o tematyce historycznej, a w ostatniej zadania powiązane ze słynnymi obrazami.

Warto podkreślić, że zarówno środową, jak i czwartkową uroczystość uświetnił występ chóru klasy III T oraz jednego z uczniów z klasy IV T, który był przygotowywany przez mgr Anitę Chłopak i mgr Dariusza Lipskiego.

Nie wolno także zapominać o prezentacji multimedialnej o tematyce patriotycznej, którą wychowawcy mieli możliwość wyświetlenia w swoich klasach. W czwartek natomiast na przerwach można było usłyszeć pieśni patriotyczne puszczane przez Szkolny Radiowęzeł.

Za przygotowanie obchodów Tygodnia Niepodległości odpowiedzialny był Zespół Nauczycieli Historii i Wiedzy o Społeczeństwie pracujących w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki.

Na koniec trzeba też dodać, że Tydzień Niepodległości świetnie wpisywał się w akcję „Szkoła Pamięta 2022” przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

5.jpg7.jpg1.jpg6.jpg3.jpg4.jpg9.jpg10.jpg8.jpg2.jpg