W dniach 23-29 października troje uczniów naszej szkoły: Monika Gradzińska, Marta Zwolińska i Michał Styczyński pod opieką prof. Beaty Józefaciuk i prof. Małgorzaty Frydrych wzięło udział w spotkaniu uczniów i nauczycieli zorganizowanym przez szkołę Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi z Izmiru. Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie Comenius "Europejscy nastolatkowie wypowiadają się poprzez sztukę”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych, których efektem było stworzenie prac na temat pokoju i tolerancji. Zorganizowano wystawę fotograficzną, na której przedstawiono prace uczniów pod tytułem "Ludzie i miejsca”. Zarówno zdjęcia przygotowane przez Michała Styczyńskiego jak i rysunek wykonany wspólnymi siłami przez naszych uczniów zyskały uznanie oglądających.

In September 2011 we started a new Comenius Project entitled European teens speak through the art. One of the main objectives of this partnership is to help increase the participating students’ and teachers’ awareness, knowledge and understanding of the rich variety of the European cultures and languages.

Nasz nowy projekt pt. „Europejscy nastolatkowie wypowiadają się poprzez sztukę” prowadzony będzie przez osiem krajów – Norwegię, Portugalię, Włochy, Rumunię, Bułgarię, Węgry, Polskę i Turcję, przy czym ten ostatni odpowiada za koordynację działań uczestników i jest jednocześnie organizatorem projektu. Nasi uczniowie będą mogli wziąć udział w spotkaniach w Turcji, Włoszech, Bułgarii i na Węgrzech, a nasza szkoła będzie gospodarzem spotkania uczestników projektu w kwietniu 2012 roku. Działania, które będziemy podejmować związane są z kulturą i sztuką i obejmują zajęcia fotograficzne, malarskie ( w tym także graffiti), teatralne i muzyczne. Zapraszamy do współpracy wszystkie chętne osoby.

Zachęcamy także do śledzenia prac nad projektem:
Prezentacja Powerpoint

W czerwcu 2011 nasza szkoła zakończyła trwający dwa lata projekt Comenius zatytułowany "Zamki – cenne historyczne dziedzictwo". Naszymi partnerami były szkoły z Włoch, Turcji i Portugalii. Praca nad projektem polegała na opracowaniu materiałów dotyczących pochodzenia, architektury i historii wybranych zamków średniowiecznych. Ponadto w obszarze naszych zainteresowań było także życie codzienne mieszkańców zamku-ich stroje, dieta, sposoby spędzania wolnego czasu, a nawet choroby i metody ich leczenia. Wszystkie materiały zostały opracowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Współpraca zakładała także zorganizowanie spotkań w każdym z biorących udział w projekcie kraju. W związku z tym my mieliśmy przyjemność gościć naszych partnerów w Lubartowie w październiku 2010 roku, a nasi uczniowie i nauczyciele brali udział w wyjazdach do Włoch (październik 2009r.), Portugalii (maj 2010r. ) i Turcji (maj 2011r.). Opracowane materiały to rezultat wspólnej pracy uczniów oraz nauczycieli historii, geografii, wiedzy o kulturze, języka polskiego i angielskiego.

Program Comenius Zamki - cenne historyczne dziedzictwo.pps

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie mieli niezwykłą okazje wyjazdu do Portugalii w ramach programu Comenius realizowanego w tej szkole. Była to niesamowita szansa nie tylko zapoznania się z kulturą innych krajów, ale także wypromowania naszego regionu i doszlifowania języka.

Acitrezza, Isola Lachea, Taormina, Aci Castello , Motta S. Anastasia... To tylko niektóre z miejsc, które gościnni nauczyciele i uczniowie ze szkoły Istituto Tecnico Industriale "S.Cannizzaro" pokazali nam podczas naszego pobytu w Katanii na Sycylii w dniach 19-23.X.2009 roku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Comenius zatytułowanego „Zamki - cenne historyczne dziedzictwo”. W projekcie uczestniczy także szkoła z Portugalii i Turcji. Całość jest koordynowana przez stronę włoską.