Trzej pierwszoklasiści z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, Jakub Budzyński i Paweł Urban z klasy 1B oraz Mateusz Tomala z klasy 1M, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Niesamowita Maszyna”, organizowanym przez Politechnikę Białostocką. Zakwalifikowali się oni do finału, który ze względu na sytuację epidemiczną, odbył się on-line na początku czerwca tego roku.

Finał zaczął się od próbnego połączenia  z organizatorami i komisją konkursu. Następnie odbyły się indywidualne rozmowy z poszczególnymi grupami za pomocą komunikatora i prezentacja działania maszyny.

Uczniowie z „Chopina” wypadli bardzo dobrze. Interesujące opowiadanie Mateusza Tomali o działaniu maszyny, a także opis zachodzącej w maszynie reakcji chemicznej w wykonaniu Jakuba Budzyńskiego, wywarły na komisji pozytywne wrażenie. Następnie młodzież udzielała odpowiedzi na pytania komisji, która wyraziła swój podziw dla ich pomysłowości i zaangażowania w projekt.

Po tej ciekawej wymianie zdań Paweł Urban zainicjował działanie maszyny. Komisji konkursowej spodobała się końcowa reakcja, wywołująca wybuch wulkanu.

O ustalonej godzinie odbyło się odczytanie wyników konkursu. Uczniowie z Lubartowa otrzymali szczególne wyróżnienie i usłyszeli wiele ciepłych słów od wykładowców Politechniki Białostockiej. Pomocą i wsparciem podczas projektowania maszyny, zakupu materiałów, jej budowy i działania oraz prezentacji online służyły nauczycielki przedmiotów ścisłych z ZS nr 2 w Lubartowie– Beata Kućmińska-Trepka, Krystyna Urban, Małgorzata Wolińska.

Udział w konkursie, prace przy planowaniu poszczególnych etapów działania maszyny, jej budowa i związane  z tym  najróżniejsze sytuacje, czasami bardzo śmieszne, pozwolił młodym konstruktorom z I LO w Lubartowie poszerzyć swoje horyzonty, poznać samych siebie, swoją determinację, doskonalić umiejętności organizacyjne, pracy w grupie i wzajemnej współpracy w dążeniu do celu.

Pełną relację z konkursu można przeczytać tutaj:

Film z działania maszyny:

103303796_309583173538014_1213202070685876224_n.jpg102286911_541301129884288_113726640894246912_n.jpg