Cannot find kk/2021/pazdziernik/02 subfolder inside /home/zs2/public_html/proba/images/kk/2021/pazdziernik/02/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:7.2.34

(Wspomnienia uczniów ZS nr 2 w Lubartowie z wyjazdu do Macedonii w ramach wymiany młodzieży Erasmus+)

- Pierwszego dnia integracji, 27 września, spotkaliśmy się w Hotelu City Inn, gdzie braliśmy udział w powitaniu. Każde państwo przedstawiło swoje kraje oraz szkoły. Zobaczyliśmy mnóstwo prezentacji multimedialnych i filmików. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto w Ochrydzie. Zobaczyliśmy najpopularniejsze miejsca, tj. Jezioro Ochrydzkie, kościół Św. Jovan’a Kaneo, kościół Św. Climent’a, kościół Św. Sophii oraz starożytny teatr. Mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach produkcji papieru oraz dowiedzieliśmy się, jak wygląda proces tworzenia pereł ochrydzkich.

Drugi dzień zaczęliśmy ponownym spotkaniem, na którym każda grupa przedstawiała prezentacje o słynnych wynalazcach, ponieważ właśnie tego dnia obchodziliśmy Dzień Wynalazcy. Później wyruszyliśmy do Strugi - miasteczka znanego z corocznego Festiwalu Poezji i przeszliśmy się wzdłuż rzeki Black Drin oraz odwiedziliśmy wioskę Vevcani. Słynie ona z karnawału, źródełek wodnych i faktu, że po upadku Jugosławii mieszkańcy ogłosili ją republiką. Trzeci dzień spędziliśmy otoczeni naturą. Po obejrzeniu naszej szkoły partnerskiej i rozmowie z dyrekcją szkoły, popłynęliśmy statkiem do Muzeum na wodzie, znanym jako Bay of the Bones - jest to częściowa rekonstrukcja pierwotnej prehistorycznej osady. Niesamowitą szansą dla nas było dowiedzieć się jak wyglądało życie w czasach prehistorii. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się w dalszą podróż statkiem - tym razem do Zakonu Św. Nauma. Był on średniowiecznym uczonym i pisarzem szerzącym chrześcijaństwo. Tam też zobaczyliśmy źródła Jeziora Ochrydzkiego, zmieniające kolor wraz ze wzrostem roślinności.

Kolejny dzień spędziliśmy w mieście Bitola - drugim największym mieście w Macedonii Północnej. Odwiedziliśmy tam muzeum, w którego budynku można zobaczyć stałą ekspozycję obszaru Bitoli oraz pomieszczenie poświęcone Mustafie Kemalowi Ataturkow, założycielowi i pierwszemu prezydentowi współczesnej Republiki Turcji. Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na przyjemność. Udaliśmy się do Parku Narodowego Peliester, gdzie podziwialiśmy piękne widoki z wysokości ok. 1400 m n.p.m. oraz krajobraz lasu sosnowego.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Ochrydzie wszyscy zebraliśmy się w sali konferencyjnej w naszym hotelu. Uczniowie z Macedonii zaprezentowali nam początki swojego języka. Po krótkiej prezentacji wybraliśmy się na spacer wzdłuż znanego szlaku Labino i jednocześnie podziwialiśmy piękne widoki. Następnie - uczniowie jak i nauczyciele - wzięliśmy udział w teście na temat wiedzy o Macedonii oraz zwiedzonych przez nas atrakcji. Zwycięzcy zostali nagrodzeni prezentami. Po warsztatach odbyła się oficjalna ceremonia zamknięcia naszego pobytu, podczas której wszyscy otrzymaliśmy świadectwo uczestnictwa i skosztowaliśmy tradycyjnych macedońskich potraw przygotowanych przez dwóch uczniów i nauczyciela ze szkoły partnerskiej.

Wspomnienia z Macedonii na długo zostaną w naszej pamięci i mamy nadzieję, że przyjaźnie tam zawarte zostaną z nami na zawsze. – napisali uczestnicy wyjazdu.