W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 2b i 2n z I LO w Lubartowie wzięli udział w wycieczce na Węgry. Opisują wyjazd tak:

-Nasza podróż rozpoczęła się od zwiedzania urokliwego miasta Eger, które słynie z pięknej architektury i produkcji wina. W Budapeszcie zafascynowała nas monumentalność budynku Parlamentu oraz widoki ze Wzgórza Zamkowego na panoramę miasta. Rejs po Dunaju był niezapomnianym przeżyciem, podziwialiśmy przepiękne budowle nad brzegami rzeki i czuliśmy magię tej historycznej arterii. W Szentendre spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach pełnych galerii sztuki i prac rzemieślników. To miejsce emanuje atmosferą kreatywności i spokoju. Natomiast węgierska kuchnia okazała się prawdziwym festiwalem smaków. Mieliśmy okazję spróbować langosza, czy tradycyjnej zupy gulaszowej .

Ta wycieczka otworzyła nam oczy na bogactwo kulturowe i kulinarną różnorodność Węgier.- podsumowali wyjazd uczniowie z „Chopina”.

Dnia 16 kwietnia uczniowie biorący udział w zajęciach SKS w ZS nr 2 w Lubartowie uczestniczyli w zajęciach na AWF w Białej Podlaskiej. Nosiły one nazwę "Jeden dzień z życia studenta". Uczniowie I LO i TZ nr 2 potkali się na miejscu z ogromną energią i entuzjazmem studentów oraz wykładowców.

- Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci, otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania i poznaliśmy uczelnię z punktu widzenia studentów. – mówili o wyjeździe uczestnicy.

Pierwszym punktem dnia była prezentacja uczelni na auli oraz projekcja filmu promocyjnego poprowadzona przez panią Prodziekan ds. Rozwoju dr Annę Bodasińską. Następnie, w towarzystwie pracowników Biura Promocji oraz studentów, młodzież miała okazję zwiedzić kampus, obiekty sportowe oraz pozostałą infrastrukturę uczelni. Zajrzeli także na wiele trwających aktualnie zajęć i otrzymali tam wiele uśmiechów od studentów. Następnie studenci udający się na zajęcia zabrali młodzież na kolejną halę sportową. Uczniowie z Lubartowa wzięli tam udział w tzw "Handball Challenge" czyli zajęciach z piłki ręcznej zorganizowanych przez studentów pod opieką Pana dr Sławomira Bodasińskiego. A na koniec wizyty na AWF-ie uczestniczyli w zajęciach pt. "NIEznany kręgosłup". Po krótkim wprowadzeniu pani doktor Magdaleny Plandowskiej, przystąpili do ćwiczeń w grupach pod opieką studentów z SKN. Była to idealna okazja aby popytać studentów o różne rzeczy i dowiedzieć się więcej na temat uczelni. Na koniec każdych zajęć uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające wizytę na AWF-ie.

- Organizatorami wyjazdu byli Pani Beata Sajda oraz Pan Zbigniew Sajda. Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom za zorganizowanie wyjazdu z którego każdy z nas wrócił z nowymi doświadczeniami- być może z owymi planami na przyszłość oraz z uśmiechem na twarzy.- podsumowali dzień na AWF uczniowie z „Chopina”.

We wtorek 19.03.2024 r klasy II P oraz III S z I LO w Lubartowie wybrały się na wyjazd edukacyjny do Aresztu Śledczego, który znajduje się w Lublinie. Był on możliwy dzięki temu, że szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanym z prewencją przestępstw wśród młodzieży W SŁUŻBIE PRAWU.

Uczniowie znaleźli tam odpowiedzi na wszelkie pytania związane z systemem więziennictwa. Zostali oprowadzeni po jednostce celem ukazania im jak wygląda życie oraz praca w tego rodzaju aresztach śledczych. Dowiedzieli się jakie warunki mają aresztowani w celach, jakie są zasady widzenia, jakie posiadają prawa oraz obowiązki i, co jest bardzo ciekawym elementem, zaczerpnęli wiedzę na temat tego jak wygląda zwykły dzień z perspektywy osoby zatrzymanej oraz pracownika, czy funkcjonariusza Służby Więziennej.

- Wycieczka przebiegła w przyjaznej i dobrej atmosferze z nutą edukacji o tym, jak nie powinniśmy się zachowywać, żeby nie spotkała nas w przyszłości kara w postaci osadzenia w areszcie śledczym. Taki rodzaj edukacji obywatelskiej z pewnością podwyższa oraz urozmaica świadomość każdego z nas. Taka wiedza będzie nas skłaniała do refleksji, czy rzeczywiście opłaca się popełniać przestępstwa, a także ukazuje nam, jak wygląda życie ludzi, którzy zbłądzili i popełnili przestępstwa. Daje nam odpowiedź na zapytania, które rodzą nam się w głowach na temat funkcjonowania jednostek tego rodzaju, w dodatku możemy to wszystko dzięki takiej wycieczce zobaczyć na żywo i praktycznie zapoznać się z regułami obowiązującymi w aresztach śledczych.- mówili po przyjeździe uczniowie z „Chopina”.

Opiekunami na wycieczce byli nauczyciele: M. Sabat, J. Góźdź, M. Trochimiuk, T. Prażmo.

To nazwy dwóch drużyn, których ligowe zmagania mieli okazję 11 grudnia 2013 r. oglądać na żywo uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie. Grały drużyny: LUK Lublin – Stal Nysa.

Emocjom nie było końca. Już sam fakt oglądania kadrowiczów z piłki siatkowej na żywo, oklaskiwanie wspaniałych, długich akcji i niezwykłych zagrań budził mnóstwo emocji. Dodatkowo nasz kolega Bartek wystąpił w konkursie serwów do celu, przeprowadzonych przez organizatorów po drugim secie i … prawie wygrał. Zabrakło naprawdę niewiele do zdobycia głównej nagrody. Niezwykłe emocje, mogliśmy naładować akumulatory i podpatrzyć arkana taktyki, bo przecież już w piątek mamy u nas w hali mistrzostwa powiatu!

Podsumowując: wyjazd na mecz PlusLigi był zorganizowany dzięki uprzejmości i pomocy rodziców naszych uczniów- siatkarzy (tu jeszcze raz dziękujemy), wynik 3:1 dla LUK Lublin, emocje: sięgały zenitu, oczekiwania: planujemy kolejne wyjazdy.