Mamy dla Was kilka kadrów z zajęć z chromatografii, w których mieli przyjemność uczestniczyć uczniowie klasy IIb. Spotkanie odbyło się 23 września na Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Oprócz miłej odskoczni od codziennych, szkolnych obowiązków, uczniowie poznali techniki służące do rozdzielania i badania składu mieszanin związków chemicznych. Po części teoretycznej nastąpiło działanie – kilka ciekawych doświadczeń: - rozdział barwników roślinnych za pomocą chromatografii kolumnowej, - wykrycie barwników zawartych w tuszu mazaków dzięki chromatografii bibułowej, - identyfikacja aminokwasów metodą chromatografii cienkowarstwowej. Na koniec został zaprezentowany eksperyment z suchym lodem, który miał iście bombowy efekt! Młodzież z pewnością zapamięta te warsztaty na długo, a wiedza podczas nich zdobyta posłuży w przyszłości.

7.jpgMicrosoftTeamsIMG.jpg3.jpg15.jpgIMG_20210923_113506803_HDR.jpg10.jpg14.jpg8.jpg11.jpgIMG_20210923_113113209_HDR.jpg16.jpg