W dniu 22 marca młodzież z klas I- IV (biologiczno-chemicznych) uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez dr Wojciecha Płaskę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Zajęcia odbyły się w formie laboratoryjnej, poprzedziła je krótka prelekcja w formie prezentacji multimedialnej. W ramach warsztatów uczniowie oglądali żywe bezkręgowce wodne i rośliny typowe dla rzek i małych zbiorników wodnych. Bezpośredni kontakty z żywymi okazami sprawił wszystkim uczestnikom niewątpliwą frajdę,  uczniowie mieli również możliwość samodzielnego oznaczenia taksonomicznego obserwowanych organizmów.

Doktor Płaska przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału Biologii Środowiskowej UP w Lublinie dedykowaną uczniom zainteresowanym  kształceniem na kierunkach przyrodniczych.

Słyszeliście o czymś takim? My już tak. Nawet więcej – wzięliśmy w nim udział. W ramach klasowego projektu (w końcu jesteśmy klasą humanistyczną z „Chopina”;) zorganizowaliśmy wśród nas podróż młodzieżowej powieści Lucyny Leśniowskiej pod tytułem „Niebieska łódka”. 

Książka wędrowała między nami przez kilka miesięcy. Każdy, kto chciał, przygarniał ją do siebie na jakiś czas, czytał, dzielił się wrażeniami i, jeśli miał taką chęć, pisał list do autorki. Następnie paczka z książką i naszymi listami została wysłana i trafiła do adresatki. Finałem projektu było zdalne spotkanie z panią Lucyną Leśniowską poprowadzone profesjonalnie przez nasze koleżanki – Lenę Rugałę i Wiktorię Rączkę. Autorka opowiedziała o pracy nad książką i jej kontynuacją, o inspiracjach, gromadzeniu potrzebnych informacji, warsztacie pisarskim, a także o tym, jak wielką wartością jest dla niej kontakt z czytelnikami i takie prezenty jak nasz. A my już szykujemy się na kolejny BOOK TOUR, tym razem z drugą częścią opowieści, której tytuł brzmi „Ruchome piaski”.

Jak widać czytanie nie musi być tylko uczniowskim obowiązkiem. Ma szansę stać się ciekawą i inspirującą przygodą. Można? Można! Wystarczy chcieć!

Uczniowie klasy IIh

z I LO w Lubartowie

Dnia 20.03.2024r., Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie we współpracy z Fundacją DKMS zorganizował akcję „Komórkomania”. Przeprowadzili ją wolontariusze z klasy 4B: Alicja Warszawska, Martyna Kardasz, Laura Jędryszka, Martyna Kożuszek, Michał Gdula oraz Jakub Pałys wraz z pedagogiem szkolnym panią Edytą Lewtak.

Celem wydarzenia było zarejestrowanie potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, którzy mogliby pomóc osobom chorującym na nowotwory krwi. W tym roku udało nam się zarejestrować aż 12 nowych osób, które po szczegółowych badaniach trafią do bazy dawców. Dodatkowo tego dnia udało nam się zebrać 554,21 zł, które zostaną przeznaczone na działanie fundacji DKMS.

Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć tę akcję, a szczególnie osobom zarejestrowanym.

Jesteśmy z Was dumni! ❤️💙💚