W miniony piątek przyszłoroczni uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych mogli „przymierzyć się” do oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Zawodowego nr 2 (informatycznego) funkcjonujących w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.

Młodzież i nauczyciele „Chopina” przygotowali dla gości wiele niespodzianek i atrakcji. Oprócz zaprezentowania atrakcyjnych rozszerzeń i wysłuchania z ust obecnych licealistów i uczniów „informatyka” charakterystyki poszczególnych klas w tegorocznej rekrutacji, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mogli poczuć atmosferę, jaka panuje na co dzień w murach ZS2. Ósmoklasiści zakosztowali atmosfery szkolnych korytarzy, gdzie wielokrotnie spotykali swoje starsze koleżanki i kolegów- absolwentów swoich obecnych szkół, poznali pracę szkolnego radiowęzła, dowiedzieli się wreszcie jakie na nich czekają zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań, zajęcia sportowe, wycieczki, dyskoteki, czy działalność w Samorządzie Uczniowskim i Szkolnym Klubie Wolontariusza.

- Oferta konkretna, szczególnie starannie dobrana do oczekiwań tegorocznych ósmoklasistów, odpowiadająca ich potrzebom. Wiemy o tym, ponieważ jakiś czas temu przeprowadziliśmy wśród uczniów klas ósmych anonimową ankietę, dotyczącą ich preferencji i oczekiwań co do ich przyszłej szkoły. Myślę, że ponownie wstrzelamy się w dziesiątkę. Jeśli chodzi o Dzień Otwartych Dni”, to wszystko przebiegło zgodnie z planem. Z pewnością najważniejszą wartością dodaną jest to, że tego dnia to nasza młodzież zajmuje się uczniami klas ósmych. Oni najlepiej wiedzą, czy warto wybrać ZS2 na swoją przyszłą szkołę, pokazać wszystkie jej atuty. W naszej szkole lekcje, nauka są bardzo ważne, ale równie istotne jest to co się dzieje na przerwach i w czasie wolnym. A o tym najlepiej wiedzą właśnie uczniowie. To jest ich codzienność. Z tego miejsca chciałbym podziękować uczniom i nauczycielom ZS2 za wzorową organizację i przeprowadzenie Dnia Otwartych Drzwi ‘2024. Jestem pewien, że znajdzie to odzwierciedlenie w tegorocznej rekrutacji, a więcej informacji o naszej szkole można znaleźć na www.zs2.lubartow.pl i w mediach społecznościowych.- odpowiedział na pytanie o piątkowe wydarzenie w szkole na ul. Chopina w Lubartowie jej dyrektor, p. Z. Sajda.

Pozostaje nam życzyć tegorocznym ósmoklasistom połamania piór na egzaminie oraz dokonania właściwego wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

Tradycyjnie, od kilku lat w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. W związku z tym uczniowie i uczennice z klas 3B, 3M, 3H i 3T pod opieką pani Moniki Jarosz przygotowali apel, który obejmował tematyczną prezentację, konkurs na plakat, quiz dla uczniów z klas pierwszych oraz analizę wyników ankiety dotyczącej poziomu świadomości ekologicznej, przeprowadzonej kilka tygodni wcześniej oraz występy solistów. Celem tego wydarzenia było zwiększenie wśród uczniów ZS2 wiedzy i orientacji w zakresie dbania o naszą planetę Ziemię. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.

W dniu 11 i 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w ogólnopolskiej ekologicznej akcji zorganizowanej przez lokalne nadleśnictwa – u nas Nadleśnictwo Lubartów. Nasza młodzież wzorowo pracowała na obszarze lasu Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Najpierw odbył się spacer po szkółce leśnej w celu zapoznania z pracą leśnika oraz historią sadzonek różnych gatunków leśnych roślin. Po szczegółowym instruktażu ochotnicy przystąpili do sadzenia drzew, a pracownicy nadleśnictwa chętnie służyli pomocą. Później na terenie kwatery myśliwskiej „Starego Tartaku” odbył się piknik i wspólna biesiada przy ognisku. Zainteresowani mogli wziąć udział w różnych konkursach i przetestować swoją wiedzę przyrodniczą, w nagrodę otrzymując drobne upominki oraz sadzonki drzewek.

Pierwszego dnia akcji, w czwartek uczniowie z klasy 3m wykazali się niezwykłą dojrzałością ekologiczną, nie tylko zasadzając dużo dębów bezszypułkowych, ale również docierając do lasu rowerami. Pod opieką dwóch nauczycielek uczestnicy wycieczki jadąc jednośladami ochronili środowisko przed spalinami, przyczynili się do oszczędności paliwa, doskonalili technikę jazdy oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Natomiast drugiego dnia akcji, w piątek duża grupa uczniów z klasy 1g, 3g i 3s pojechała autokarem. Nagrodą dla wszystkich uczestników była bardzo dobra pogoda oraz satysfakcja z udziału w tak wspaniałym działaniu dla naszej małej ojczyzny i jednocześnie dla planety Ziemi.

Uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie, w ramach działalności koła psychologicznego, wzięli w ostatnich dniach udział w Ogólnopolskiej Konferencji Kognitywistycznej „Czas na umysł: Umysł jutra" organizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Podczas konferencji poruszono ważne tematy m.in.: istota i sposoby doskonalenia kompetencji przyszłości, przegląd wybranych nowoczesnych narzędzi technologicznych (w tym systemów AI), zagadnienia etyczne związane ze zmianami w świecie, istota neuroplastyczności i neuronalne mechanizmy zmiany. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Rozwiń swoje możliwości dzięki AI! Poznaj narzędzia przydatne w nauce i życiu codziennym”.

Organizatorem wyjazdu była Dagny Jakóbiec – psycholog szkolny.

W ostatnich dniach w ramach projektu Zwolnieni z teorii w sali widowiskowej ZS nr 2 w Lubartowie odbyła się ważna prelekcja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Za prowadzenie tego wydarzenia odpowiadała grupa utalentowanych uczniów: Maksymilian Nowak, Maja Grądek, Maja Gryzio, Maksymilian Puliński, Michał Topyła, Tomasz Topyła, oraz gość specialny Mikołaj Matyjaszczyk. Wydarzenie zostało zorganizowane przez szkolne koło Polskiego Czerwonego Krzyża a działania koordynowała Pani Edyta Lewtak. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów oraz kadry pedagogicznej.

Podczas prelekcji omawiano kluczowe tematy związane z zdrowiem psychicznym. Poruszono m.in istotną rolę emocji w życiu młodego człowieka, omówiono również dokładniej naturę stresu oraz metody radzenia sobie z nim, co jest szczególnie ważne w kontekście intensywnego tempa życia współczesnej młodzieży. Nie zabrakło także dyskusji na temat presji społecznej, jej wpływu na młodych ludzi oraz sposobów radzenia sobie z nią. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym polega eksperyment Ascha i jak istotna jest odpowiednia obrona swojego zdania.