Jak rozwiązywać problemy i aktywizować ludzi korzystając z nowych technologii? Co każdy Ziemian może zrobić na rzecz Ziemi? Gdzie zagubiony nastolatek znajdzie dla siebie pomoc w czasach pandemii? Jak nie dać się nabrać na fake newsy? Jak opowiadać ciekawe historie w mediach społecznościowych?

Na takie i jeszcze trudniejsze pytania 11 grudnia b.r. szukali odpowiedzi uczestnicy Digital Youth Forum Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - jedynego w Polsce forum, podczas którego młodzi opowiadali młodym, w jaki sposób kreatywnie i konstruktywnie wykorzystują Internet do realizacji swoich zuchwałych pomysłów na pomaganie innym i naprawianie świata.  W ZS nr 2 w Lubartowie w spotkaniu online wzięli udział uczniowie klasy 1M z wychowawcą.

W obecnej rzeczywistości, odcięci od rówieśników, ale jednocześnie w świecie, w którym rzeczywistość wirtualna odgrywa coraz większą rolę, rozmawiano o tym, jak bezpiecznie się po niej poruszać, realizując przy tym swoje pasje.

Swoimi pomysłami i doświadczeniami podzielili się między innymi:
Maciek Budzich - autor bloga o mediach, marketingu i reklamie - mediafun.pl. Uznany przez Onet za blogera dekady. Jego wykład przypadł młodzieży najbardziej do gustu. Pełen zaraźliwej energii przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących funkcjonowania rzeczywistości wirtualnej oraz tworzenia dobrych historii w mediach społecznościowych.

Janek Modrzyński- absolwent I LO w Gdańsku, student pierwszego roku inżynierii lotniczej na Swansea Uniwersity. Miłośnik przemówień, współtwórca Pomorskich Mistrzostw Debat Oxfordzkich Rhetorica, autor szkoleń z zakresu retoryki i błędów argumentacyjnych. Zachwycił uczestników swoją energią, trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi fenomenu popularności portali społecznościowych oraz otaczającej nas rzeczywistości.

Jarek Brodecki - młody przyrodnik z Łodzi, tegoroczny maturzysta, z pasją opowiadał o ochronie środowiska i organizowanych własnych projektach badawczych, które doceniane są na wielu konkursach. W 2021 r. będzie prowadził badania na Spitsbergenie.

Emilia Kaczmarek - aktywistka, feministka, studentka I roku zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Założyła pierwszą w Polsce fundację, której głównym celem jest walka z problemem ubóstwa menstruacyjnego - Akcja Menstruacja. Zależy jej na pokazywaniu rówieśnikom, że młody wiek nie jest przeszkodą w zmienianiu świata na lepsze.

Angelika Friedrich i Agnieszka Bartoszewska z Nastoletniego Azylu - inicjatywy, która uczy rozmawiać o swoich problemach z emocjami i szukać pomocy oraz odczarowuje tabu związane z zaburzeniami psychicznymi młodych osób. Zachęcały młodzież do otwartości, do mówienia o swoich problemach, szukania pomocy i nie zamykania się we własnym świecie.

- Możemy śmiało stwierdzić, że udział w wydarzeniu wzbogacił nas w wiele cennych informacji dotyczących zarówno rzeczywistości wirtualnej, jak i tej „w realu”. Mamy nadzieję na ponowny udział w tym wydarzeniu- powiedzieli po udziale w akcji uczniowie lubartowskiego „Chopina”.

Marta Mazurek, wych. kl. 1M

1.jpg3.jpg4.jpg2.jpg