Kolejny już raz dane nam było przekonać się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczniowie klasy III t z lubartowskiego technikum informatycznego spędzili pod opieką Małgorzaty Frydrych i Anny Heck pięć dni we Włoszech.

Grupa pojechała do Moncalierii pod Turynem, gdzie znajduje się szkoła Instituto Tecnico Industriale Statale będąca koordynatorem projektu Erasmus + pt. Eureka. Oprócz grupy polskich uczniów w spotkaniu wzięli również udział uczniowie z Niemiec i Danii.

Goszcząca nas szkoła to ogromny kompleks kształcący uczniów w dziedzinie informatyki, mechaniki, mechatroniki, chemii, biotechnologii, elektroniki, telekomunikacji i automatyki. Z podziwem oglądaliśmy nowocześnie wyposażone pracownie i laboratoria, gdzie oprócz teorii uczniowie mają zajęcia praktyczne. Obserwowaliśmy uczniów programujących różnego typu urządzenia, obsługujących obrabiarki i drukarki 3D oraz robota. Oglądaliśmy wytworzone przez nich przedmioty: zakładki do książek wydrukowane na drukarce 3D, pojazd umożliwiający poruszanie się osoby nie w pełni sprawnej ruchowo, makietę domu, w którym pewne czynności zostały zaprogramowane i zautomatyzowane. Nasi uczniowie również mogli czynnie uczestniczyć w zajęciach z programowania oraz przygotowywali wydruki 3D. Zorganizowano również zajęcia poświęcone bezpieczeństwu i higienie pracy,  a realizację tych zasad mogliśmy w praktyce oglądać podczas wizyty w zakładzie UTC Aerospace Systems - jednego z największych światowych dostawców technologicznie zaawansowanych systemów dla przemysłu lotniczego i wojskowego.

Nasi gospodarze zabrali nas do Muzeum Kinematografii, które  posiada bogaty zbiór cennych materiałów, w wielu przypadkach unikalnych w skali światowej. Składają się nań fotografie dokumentujące kolejne etapy historii kina oraz ewolucję sztuki i techniki fotograficznej. Ponadto są tam plakaty i materiały reklamowe, sprzęt kinowy, kostiumy oraz różnego rodzaju pamiątki. Dowiedzieliśmy się, że jest to najwyższe muzeum na świecie, a widok na miasto z tarasu na wieży zapiera dech w piersiach. Byliśmy także w Muzeum Motoryzacji, gdzie oglądaliśmy samochody różnych marek, wyprodukowane w XIX, XX i XXI wieku. Mogliśmy obejrzeć jak zmieniał się wygląd podwozia, kół i silników, widzieliśmy dawną pracownię projektanta samochodów, linię montażową oraz dawny zakład naprawy pojazdów. Ogromne wrażenie wywarło na nas także Muzeum Starożytnego Egiptu, drugie tego typu muzeum na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgromadzonych eksponatów. Zbiory obejmują cały okres cywilizacji egipskiej. Są tam papirusy, naczynia, szaty, przedmioty codziennego użytku, biżuteria, sarkofagi, mumie, posągi i wiele innych.

Dzięki temu, że pogoda nam dopisała mogliśmy poznawać Turyn spacerując pięknymi ulicami i po wspaniałych placach. Podziwialiśmy piękne zabytkowe budynki, a wśród nich pałac królewski i liczne kościoły. Czas spędzony w Turynie dostarczył nam wielu wrażeń, pięknych wspomnień oraz nowych znajomości i przyjaźni.

Fotki z wyjazdu w załączeniu, a film można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=USq8MzAg62E&feature=youtu.be

uczniowie technikum informatycznego