W piątek grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie miała fantastyczną okazję zapoznać się z jedną z najważniejszych uczelni w Polsce, UMCS. Wszystko dzięki udziałowi naszej młodzieży w XII Dniu Historyka, który organizowany był przez Instytut Historii UMCS. Warto wspomnieć, że lubartowska szkoła jest od wielu lat placówką partnerską tej instytucji, co zapewnia uczniom popularnego „Chopina” możliwość udziału w różnych imprezach organizowanych przez lubelską uczelnię.

W pierwszej części piątkowego spotkania uczniowie wzięli udział w jednym z sześciu warsztatów, które były tego dnia prowadzone dla uczestników imprezy. Ich tematyka była bardzo różna i dotyczyła m.in. seriali telewizyjnych czy czasów II wojny światowej. Później natomiast odbyła się część plenarna, w czasie której w dyskusji uczestniczył m.in. prof. dr hab. Mariusz Mazur. To niezwykle ciekawa postać związana z naszą placówką. Ten wybitny historyk kończył szkołę przy ul. Chopina, a kilka lat temu został wyróżniony tytułem Honorowego Absolwenta Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.

Bardzo cieszymy się, że nasza młodzież mogła zapoznać się ze stylem prowadzenia zajęć akademickich, a także poszerzyć swoją wiedzę. Okazja do kolejnych spotkań na pewno będzie, bo współpraca między popularnych „Chopinem”, a Instytutem Historii UMCS układa się znakomicie.