- Alicja Filipowska; publikacja: Kamil Góźdź
Erasmus + to program Unii Europejskiej promujący edukację i szkolenia. ZS nr 2 w Lubartowie od lat bierze w nim udział, wysyłając uczniów do wielu państw europejskich i przyjmując gości z zagranicy podczas wymian uczniowskich.
Tym razem w okresie od maja 2023 do listopada 2024 w projekcie o nazwie „Good morning, teachers” wzięło udział 22 nauczycieli szkoły z ul. Chopina. Wcielili się oni w rolę uczniów i sami zajęli miejsca w ławkach lekcyjnych, uczestnicząc w szkoleniach językowych i metodycznych.
- Był to dla nas całkowicie nowy sposób podnoszenia kwalifikacji zawodowych, do którego podeszliśmy z ciekawością i zaangażowaniem. Pedagodzy szlifowali głównie znajomość języków obcych na różnych poziomach umiejętności, ale również poszerzali swój warsztat metodyczny. Zachęceni tym doświadczeniem, wielu nauczycieli zadeklarowało potrzebę dalszego rozwijania kompetencji językowych. – podsumował udział pedagogów w projekcie dyrektor ZS nr 2 w Lubartowie Z. Sajda.
- Uczennice i uczniowie z klasy 1l, 2g i 2m/Publikacja: Kamil Kozioł
Druga połowa listopada obfitowała w przedmiotowe wycieczki z geografii dla uczniów zainteresowanych tematyką geograficzną. Pierwszą z nich okazał się wyjazd do Lublina na Uniwersytet Przyrodniczy. Celem wyjazdu był udział w III edycji Wielkiej Lekcji Ekologii. Poznaliśmy bogatą ofertę edukacyjną uczelni oraz jej strukturę. Następnie dokształciliśmy się ekologicznie pod kątem przyszłego konkursu.
Kolejną wyprawą był wyjazd do Lublina na Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach i prezentacjach prowadzonych przez pracowników naukowych w dużej auli im. E. Romera. Wydarzenie związane było z obchodami Dnia Turystyki Kulinarnej pod hasłem „Podróże ze smakiem”. Następnie braliśmy udział w interesujących warsztatach „Azja – ekspresem przez smaki” połączonych z konkursami oraz ciekawostkami o zwyczajach i kulturze kulinarnej. Nasze koleżanki z klasy Laura i Patrycja wygrały vouchery do barku „Imbir”.
Trzeci wyjazd miał inny kierunek – Puławy. Uczestniczyliśmy w godnej uwagi i barwnej lekcji astronomii przeprowadzonej na terenie obserwatorium astronomicznego. Później odwiedziliśmy Muzeum Badań Polarnych, w którym wysłuchaliśmy osobliwej prezentacji na temat historii odkryć i podróży i polarnych. Następnie zwiedziliśmy bogate ekspozycje i wystawy.
Wszystkie wycieczki zorganizowała nasza nauczycielka geografii Pani Monikę Jarosz. Każdy wyjazd obfitował w niezapomniane wrażenia z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń.
- Natalia Milczek IL; publikacja:Kamil Góźdź
Dnia 22.11.2024r. uczniowie klasy 1L wraz z wychowawczynią Panią Karoliną Oleksiejuk oraz Panią Moniką Kaper wybrali się na spektakl ,,Podwójne życie Weroniki” do teatru im. H.CH. Andersena w Lublinie. Spektakl był bardzo ciekawy i skłaniający widownię do refleksji. Interesującą rzeczą było również to, że oprócz aktorów w przedstawieniu brały udział lalki. Całej sztuce towarzyszyła fantastyczna oprawa muzyczna. Po spektaklu odbyło się spotkanie z reżyserem, który odpowiedział na wszystkie zadane mu pytania dotyczące sztuki. Do spotkania dołączył nawet jeden z aktorów grających w spektaklu! Na koniec uczniowie 1L mogli z bliska przyjrzeć się scenografii spektaklu i spróbować sił w animowaniu lalek wykorzystanych w widowisku. To było naprawdę przyjemne spotkanie ze sztuką!
- ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
W piątek grupa ponad 40 uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie wybrała się do Lublina na Spotkania z Archiwistyką. Ich organizatorem była Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii UMCS. W ramach tego wydarzenia młodzież miała okazję zapoznać się z samym Wydziałem Historii i Archeologii UMCS, ale również wziąć udział w warsztatach dotyczących chociażby genealogii czy fotografii archiwalnej. Wyjazd był możliwy dzięki temu, że Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki jest szkołą partnerską dla lubelskiej uczelni. Wyjazd zorganizował zespół nauczycieli historii lubartowskiej szkoły.
- s. Dagmara Dudzińska; publikacja: Kamil Góźdź
24 września, bardzo wcześnie rano wyruszyły trzy autokary z uczniami klas czwartych liceum i piątych technikum z naszej szkoły, łącznie 146 tegorocznych maturzystów. Towarzyszyli im opiekunowie: p. Janina Dąbkowska – wicedyrektor, p. Katarzyna Sobich – wicedyrektor, p. Iwona Kornacka, p. Kamil Kozioł, p. Kamil Góźdź, p. Renata Jezior, p. Dagny Jakubiec, p. Maria Trochimiuk, ks. Leszek Sałaga, ks. Emilian Wolski i s. Dagmara Dudzińska.