W miniony czwartek uczniowie klasy 1S i 4H wraz z opiekunkami - Martą Fąk i Beatą Józefaciuk, udali się do Muzeum Narodowego w Lublinie na wystawę Magia Starożytnego Egiptu. Przyjrzeli się różnym aspektom życia codziennego cywilizacji znad Nilu. Poznali ich wierzenia, rytuały, a także imponującą architekturę i sztukę.

To był fantastyczny dzień dla klasy I M Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. Chociaż profil tej klasy (matematyczno-fizyczny) nie wskazywałby na zainteresowania historią, to młodzi uczniowie nie poprzestają jedynie na edukacji związanej z przedmiotami ścisłymi i starają się rozszerzać swoje horyzonty. Właśnie dlatego 9 grudnia wybrali się z wizytą do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a dokładnie do Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki. Tam dr Aleksandra Krauze-Kołodziej zapoznała ich z bardzo ciekawym tematem rzymskich dróg. Wykład „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Czy starożytni mieli swoje autostrady?” okazał się fantastyczną możliwością poszerzenia wiedzy historycznej, a zaprezentowana przez Prowadzącą forma wystąpienia była dla naszej młodzieży bardzo atrakcyjna. Wycieczkę zorganizowała mgr Anna Heck, a opiekę na niej pełniła także mgr Sylwia Gaweł.

ZS2

1 grudnia był dniem, kiedy klasa II D Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie wybrała się na wycieczkę przedmiotową z zakresu historii do Lublina. Celem wyjazdu był lubelski Zamek, gdzie młodzież miała okazję odbyć dwie ciekawe lekcje. Pierwsza z nich była związana z wystawą Magia Starożytnego Egiptu, na której prezentowane są wspaniałe eksponaty pochodzące z tego afrykańskiego państwa. Wśród nich nie zabrakło również mumii, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród uczniów.

Następnie, klasa II D przeniosła się w inne skrzydło lubelskiego Zamku, aby zapoznać się z obrazem „Unia Lubelska” autorstwa Jana Matejki. Związana z tym dziełem lekcja pozwoliła młodzieży poszerzyć swoją wiedzę. Nie zabrakło też luźniejszych momentów, takich jak układanie obrazu z ogromnych puzzli. Z tym zadaniem młodzież z lubartowskiego „Chopina” również poradziła sobie znakomicie.

Wycieczkę zorganizowali mgr Małgorzata Kapica oraz mgr Kamil Kozioł.

W biografii tego twórcy jest wiele fascynujących faktów oraz tajemniczych epizodów, o których dowiedzieliśmy się podczas wykładu zorganizowanego w ramach współpracy partnerskiej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Wykład odbył się 2 grudnia na Wydziale Filologicznym UMCS w Lublinie z udziałem klasy II H (humanistycznej). Spotkanie poprowadził dr hab. Andrzej Kowalczyk z Katedry Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego.

Uczniowie mieli okazję znacznie poszerzyć swoja wiedzę na temat dzieł twórcy, genezy teatru szekspirowskiego i jego znaczenia dla angielskiej kultury i obyczajowości.

16 listopada pierwsze klasy Technikum wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Politechnikę Lubelską pod hasłem: z technikum na politechnikę. Warsztaty były poświęcone analizie ruchu - Jak odbywa się sesja nagrania ruchu człowieka? oraz Eye Tracking - czyli technologia, która pozwala na śledzenie gałek ocznych. Uczniowie pod okiem wykładowców prowadzili analizę ruchu przy pomocy specjalnych kamer na podczerwień oraz specjalnych ubrań, które pozwalały na dokładną rejestrację ruchu.

Za pomocą Eye Trackera uczniowie pod okiem wykładowcy badali użyteczność reklam oraz filmów promocyjnych. Warsztaty przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy z zakresu nowoczesnej technologii informatycznej i zmotywowały uczniów do pracy na lekcjach oraz samokształcenia.