Pierwszy tydzień kwietnia uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z klasy 2M i 2P spędzili w wiecznym mieście. Rzym przywitał nas łaskawie piękną, słoneczną pogodą. Mieliśmy okazję zwiedzić Forum Romanum, Kapitol, Ołtarz Ojczyzny, Panteon, place i fontanny rzymskie, zwłaszcza słynną Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie oraz obowiązkowo Watykan oraz Bazylikę św. Piotra. Młodzież zachęcona bogactwem kulturowym Rzymu z zainteresowaniem odwiedziła historyczną siedzibę Medyceuszy - Florencję. Monumentalna katedra renesansowa z okazałą kopułą stanowiąca główny punkt miasta przywitała nas swoim majestatem, Galeria Uffizi zachwycała manierystyczną architekturą, a David Michała Anioła stanowił uwieńczenie programu. Wenecja będąca ostatnim dniem podróży ożywiła nas morską bryzą. Plac św. Marka, bazylika o bizantyjskim przepychu i wschodniej dekoracyjności , most Rialto oraz uliczki i kanały Wenecji urzekły młodzież. Niezwykle interesująca była wizyta w manufakturze szkła na wyspie Murano, gdzie zaprezentowano tradycyjny sposób wytwarzania misternych i kruchych ozdób i bibelotów ze szkła Millefiori.

Kwietniowa wyprawa do Włoch na długo pozostanie w pamięci przyszłych matematyków i prawników z I Liceum Ogólnokształcącego „na Chopina” w Lubartowie.

W ramach współpracy zawartej z Wojskową Akademią Techniczną, w sobotę 29 marca b.r. uczniowie ZS nr 2 wraz z koordynatorem współpracy z uczelnią p. Martą Mazurek oraz opiekunem p. Sylwią Kubik uczestniczyli w Dniu Otwartym WAT.

Impreza odbyła się częściowo w plenerze, na placu apelowym uczelni. Uczniowie zostali zapoznani z warunkami rekrutacji, sposobami przeliczania punktów rekrutacyjnych oraz egzaminami sprawnościowymi. Odwiedzając poszczególne stoiska każdego z wydziałów można było porozmawiać z ich studentami oraz zabrać ze sobą ulotki informacyjne.

Zaprezentowano też ciężki sprzęt bojowy, wozy pancerne i czołgi. W międzyczasie można było spróbować pysznej żołnierskiej grochówki. Następnie młodzież wyruszyła na bliższe oglądanie wybranego wydziału, odwiedzanie sal wykładowych, warsztatów i sal laboratoryjnych. Wykładowcy w krótkich słowach opowiedzieli o swojej pracy, o specyfice poszczególnych zajęć oraz o tym, jak bardzo ciekawą i praktyczną wiedzę zdobywają studenci.

Z relacji uczniów wynika, że Dzień Otwarty na Wojskowej Akademii Technicznej dostarczył im wielu wrażeń oraz pogłębił wiedzę na temat nowoczesnych technologii. Możliwe, że niektórzy z nich dołączą w przyszłości do absolwentów ZS nr 2 w Lubartowie, którzy już są studentami tej uczelni.

Wiosenna aura sprzyjała w ekologicznych poczynaniach uczniów z klasy 2g o profilu matematyczno - ekonomicznym z ZS nr 2 w Lubartowie. Amelia, Laura i Tomasz uczestniczyli w wojewódzkim ekologicznym konkursie „Człowiek w środowisku” zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Z całej trójki Tomek znalazł się w gronie finalistów konkursu i zdobył zaproszenie na terenowe warsztaty zaplanowane na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. W pierwszej połowie kwietnia wraz z innymi finalistami z całego województwa lubelskiego nasz zwycięzca pojedzie na dwudniowe warsztaty przeprowadzone na terenie przepięknych parków.

Na uwagę zasługuje udział uczniów, reprezentujących klasy: 1L, 2B, 2G i 2M w cyklicznej ekologicznej akcji prowadzonej przez Nadleśnictwo Lubartów „Posadź swoje drzewo”. Młodzi ekolodzy bardzo aktywnie sadzili drzewka – dęby na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego w pierwszym dniu wiosny. W kolejnym dniu wsparciem w akcji była grupka kilku uczniów, którzy na sadzenie drzew wybrali się wraz z opiekunką na rowerach, co jeszcze bardziej podkreśliło ekologiczne zaangażowanie młodzieży.

- Ponadto kilkanaście osób z klas wymienionych wyżej jest w trakcie realizacji projektu „Ekologiczna szkoła”. Przed nami czeka jeszcze kilka ważnych działań o charakterze ekologicznym na terenie szkoły oraz w najbliższym otoczeniu. Na razie nie zdradzamy szczegółów akcji. Po zakończeniu projektu przedstawimy nasze rezultaty i osiągnięcia. W powyższych ekologicznych wyzwaniach wspierają nas, motywują i edukują dwie Panie nasza nauczycielka geografii Pani Monika Jarosz oraz koordynatorka Pani Grażyna Joachimowicz reprezentująca ZKGZL.- opowiadali młodzi ekolodzy z „Chopina”.

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w ekologicznych akcjach i zależy Ci na ochronie środowiska zapraszamy do współpracy.

Erasmus + to program Unii Europejskiej promujący edukację i szkolenia. ZS nr 2 w Lubartowie od lat bierze w nim udział, wysyłając uczniów do wielu państw europejskich i przyjmując gości z zagranicy podczas wymian uczniowskich.

Tym razem w okresie od maja 2023 do listopada 2024 w projekcie o nazwie „Good morning, teachers” wzięło udział 22 nauczycieli szkoły z ul. Chopina. Wcielili się oni w rolę uczniów i sami zajęli miejsca w ławkach lekcyjnych, uczestnicząc w szkoleniach językowych i metodycznych.

- Był to dla nas całkowicie nowy sposób podnoszenia kwalifikacji zawodowych, do którego podeszliśmy z ciekawością i zaangażowaniem. Pedagodzy szlifowali głównie znajomość języków obcych na różnych poziomach umiejętności, ale również poszerzali swój warsztat metodyczny. Zachęceni tym doświadczeniem, wielu nauczycieli zadeklarowało potrzebę dalszego rozwijania kompetencji językowych. – podsumował udział pedagogów w projekcie dyrektor ZS nr 2 w Lubartowie Z. Sajda.

Druga połowa listopada obfitowała w przedmiotowe wycieczki z geografii dla uczniów zainteresowanych tematyką geograficzną. Pierwszą z nich okazał się wyjazd do Lublina na Uniwersytet Przyrodniczy. Celem wyjazdu był udział w III edycji Wielkiej Lekcji Ekologii. Poznaliśmy bogatą ofertę edukacyjną uczelni oraz jej strukturę. Następnie dokształciliśmy się ekologicznie pod kątem przyszłego konkursu.

Kolejną wyprawą był wyjazd do Lublina na Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach i prezentacjach prowadzonych przez pracowników naukowych w dużej auli im. E. Romera. Wydarzenie związane było z obchodami Dnia Turystyki Kulinarnej pod hasłem „Podróże ze smakiem”. Następnie braliśmy udział w interesujących warsztatach „Azja – ekspresem przez smaki” połączonych z konkursami oraz ciekawostkami o zwyczajach i kulturze kulinarnej. Nasze koleżanki z klasy Laura i Patrycja wygrały vouchery do barku „Imbir”.

Trzeci wyjazd miał inny kierunek – Puławy. Uczestniczyliśmy w godnej uwagi i barwnej lekcji astronomii przeprowadzonej na terenie obserwatorium astronomicznego. Później odwiedziliśmy Muzeum Badań Polarnych, w którym wysłuchaliśmy osobliwej prezentacji na temat historii odkryć i podróży i polarnych. Następnie zwiedziliśmy bogate ekspozycje i wystawy.

Wszystkie wycieczki zorganizowała nasza nauczycielka geografii Pani Monikę Jarosz. Każdy wyjazd obfitował w niezapomniane wrażenia z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń.