To był bardzo nietypowy tydzień w życiu uczniów naszej szkoły. W środę i piątek nauczyciele wiedzy o społeczeństwie zabrali ich bowiem... do więzienia. Naszym celem był areszt w Lublinie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, to co dzieje się za murami tego ośrodka. Oprócz walorów czysto edukacyjnych w postaci pogadanki na temat prawa karnego, mieliśmy okazję również zobaczyć warunki bytowe osadzonych czy chociażby ich świetlicę.

To wszystko pozwoliło nam poznać więzienną rzeczywistość nie tylko z perspektywy funkcjonariuszy, ale również osadzonych. Niezapomnianym przeżyciem było na pewno świadectwo jednego z osadzonych. Nie zabrakło przy tej okazji ciekawych pytań i spostrzeżeń.

Nasza wizyta w Lublinie była elementem realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”. Nasza szkoła była pierwszą placówką licealną biorącą udział w tym programie i w związku z tym otrzymała specjalny certyfikat. W wycieczkach brali udział uczniowie klas II P, III H, III P I IV S. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu mgr Anny Lipki-Zielińskiej, a opiekę podczas niego pełnili także mgr Artur Staszek i mgr Kamil Kozioł.

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki wykorzystuje każdą okazję, aby poszerzać swoją wiedzę. W środę uczniowie klas I M oraz II P wybrali się do Lubartowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się bardzo interesująca prelekcja dotycząca powstania styczniowego w okolicach Lubartowa. Wykład był niezwykle interesujący i pomógł uczniom spojrzeć w nieco inny sposób na wydarzenia z II poł. XIX w. Opiekę nad młodzieżą podczas tego wyjścia sprawowali mgr Anna Lipka-Zielińska oraz mgr Kamil Kozioł.

„Jako w niebie tak i w Komańczy”,
to tytuł filmu, który 15 lutego mogli obejrzeć uczniowie z kl. 2m i 1z na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na projekcję filmu zaprosiło młodzież szkolną wraz z nauczycielami Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem Panem Waldemarem Miszczukiem. Młodzież miała okazję zapoznać się z niezwykle trudnym i jednocześnie przełomowym rozdziałem życia Prymasa Wyszyńskiego. Film ukazuje okres uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne, a był to czas, w którym narodziła się m.in. myśl i potrzeba zawierzenia Polski Matce Bożej, złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, powstał program Wielkiej Nowenny przygotowująca do millenium Chrztu Polski.

Przed filmem naszym uczniom wraz z opiekunami: p. Joanną Skomorowską, ks. Mateuszem Golcem i s. Dagmarą Dudzińską udało trochę zwiedzić się KUL, m.in. Kościół Akademicki, Aulę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dziedziniec oraz usłyszeć o historii najstarszej uczelni w Lublinie.

Niedawno, w dniach 22-30 stycznia odbyła się wycieczka do Stanów Zjednoczonych zorganizowana przez nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Iwonę Lal. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca Californii, Nevady i Arizony. Spędzili kilka dni w Los Angeles krocząc Aleją Gwiazd, podziwiając Beverly Hills czy też zwiedzając Warner Bros Studio. Nie ominęli oczywiście San Fransisco, gdzie eksplorowali zakamarki więzienia Alcatraz i przystanęli na chwilę przy zapierającym dech w piersiach Golden Gate. Niesamowitą kombinacją świateł i nocnym życiem zaskoczyło ich Las Vegas, natomiast chwilą odpoczynku od miejskiego zgiełku była wędrówka poświęcona na oglądanie Wielkiego Kanionu. Cały wyjazd zostawił w sercach uczestników wiele pięknych wspomnień, ale niestety amerykański sen dobiegł już końca. Time to wake up!!

W miniony czwartek uczniowie klasy 1S i 4H wraz z opiekunkami - Martą Fąk i Beatą Józefaciuk, udali się do Muzeum Narodowego w Lublinie na wystawę Magia Starożytnego Egiptu. Przyjrzeli się różnym aspektom życia codziennego cywilizacji znad Nilu. Poznali ich wierzenia, rytuały, a także imponującą architekturę i sztukę.