- s. Dagmara Dudzińska; publikacja: Kamil Góźdź
24 września, bardzo wcześnie rano wyruszyły trzy autokary z uczniami klas czwartych liceum i piątych technikum z naszej szkoły, łącznie 146 tegorocznych maturzystów. Towarzyszyli im opiekunowie: p. Janina Dąbkowska – wicedyrektor, p. Katarzyna Sobich – wicedyrektor, p. Iwona Kornacka, p. Kamil Kozioł, p. Kamil Góźdź, p. Renata Jezior, p. Dagny Jakubiec, p. Maria Trochimiuk, ks. Leszek Sałaga, ks. Emilian Wolski i s. Dagmara Dudzińska.
- Szymon Trykacz IV T; publikacja: Kamil Góźdź
W dniu 4.10.2024 r. uczniowie klasy IV T, pod opieką Sorki Karoliny Oleksiejuk i Sora Mateusza Adamczyka, mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Wyjazd miał na celu przybliżenie sylwetki autora takich dzieł jak "Quo Vadis", "Potop" czy "Krzyżacy oraz pogłębienie wiedzy na temat jego życia i twórczości. Muzeum mieści się w pięknym, odrestaurowanym dworku, w którym urodził się Henryk Sienkiewicz. Uczniowie już od pierwszych chwil mogli poczuć atmosferę epoki, w której żył pisarz. Z ciekawością weszliśmy do wnętrza budynku, gdzie przywitał nas przewodnik, który w interesujący sposób opowiadał o życiu Sienkiewicza – od jego dzieciństwa w Woli Okrzejskiej, przez młodzieńcze lata, aż po literacką karierę i uzyskanie międzynarodowej sławy. Zwiedzanie rozpoczęło się od ekspozycji poświęconej dzieciństwu i młodości Sienkiewicza. Uczniowie mogli zobaczyć autentyczne pamiątki rodzinne, w tym meble, fotografie i listy. Następnie przeszliśmy do sal, gdzie zgromadzono między innymi rękopisy listów, innych zapisków pisarza, a także pierwszych stron „Potopu”, co szczególnie zafascynowało miłośników literatury. W muzeum znajdują się także liczne tłumaczenia powieści Sienkiewicza na różne języki, co świadczy o jego globalnej sławie. Wycieczka do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej to nie tylko lekcja historii, ale także inspirująca podróż w świat literatury. Uczniowie wrócili z wyjazdu pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę na temat jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. I oczywiście syci, ponieważ po zwiedzaniu muzeum mogliśmy pokrzepić się przypieczoną na ognisku kiełbasą i pysznym kompotem. Polecamy.
- ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
⭐ 30 września odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięły udział klasy 4D, 4B, 4H oraz 3M. Poznaliśmy historię Łazienek Królewskich poprzez spacer po tym urokliwym miejscu. Następnie udaliśmy się piechotą do legendarnego teatru Studio Buffo, gdzie obejrzeliśmy musical na podstawie powieści ✨"Mistrz i Małgorzata"✨ Michaiła Bułhakowa. Spektakl wzbudził wiele emocji, zarówno u uczniów jak i u opiekunów wycieczki i stworzył okazję do żywej dyskusji! ⭐
- Natalia Milczek; publikacja: Kamil Góźdź
25.09.2024r. klasa 1L z I LO w Lubartowie razem z nauczycielką geografii Panią Moniką Jarosz oraz wychowawczynią Panią Karoliną Oleksiejuk wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Kazimierza Dolnego. Wędrówce po wąwozie sprzyjała słoneczna pogoda oraz miła atmosfera. Prawdziwe babie lato. Przewodnik wycieczki opowiadał ciekawe historie na temat miasta oraz przekazywał informacje związane z geografią, którą klasa lingwistyczna jest przecież bardzo zainteresowana. Podczas wędrówki nie zabrakło również kontaktu z naturą i czworonożnymi przyjaciółmi!
- ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
W poniedziałkowy ranek, 16 września, uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych z I LO w Lubartowie o rozszerzeniu matematyczno- fizycznym, udali się na 64. Pokazy z Fizyki, odbywające się na UMCS w Lublinie.
Były one podzielone na cztery części: promieniotwórczość, mechanika, fizyka ludzkiego ciała oraz fizyka w druku 3D. Każda z nich zachwycała różnorodnością doświadczeń, ciekawymi sposobami przekazywania wiadomości i poczuciem humoru prowadzących.