Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau ,Kraków i Energylandia - to miejsca, które w maju odwiedziły klasy IIP, IIB, IIZ i IIW.

Dzień pierwszy :„ Nie bądź obojętny”

Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, wyjątkową lekcją, która daje możliwość refleksji i staje się zaczątkiem do dyskusji na trudne tematy. W ciszy i skupieniu, często z przerażeniem i niedowierzaniem, dlaczego człowiek człowiekowi zgotował taki los, młodzież zwiedzała obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Dzień drugi : „ Zawirował świat”

Był to dzień był pełen zabawy i adrenaliny w parku rozrywki Energylandia. Ten największy park w Polsce dostarczył dużo przyjemnej zabawy. Wśród 120 różnych atrakcji każdy znalazł coś dla siebie. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się najszybsze kolejki górskie.

Dzień trzeci. „Bo w Krakowie na Brackiej pada deszcz…”

Kto chce poznać duszę Polski – niech jej szuka w Krakowie. Czy się udało? Młodzież odwiedziła Wawel, Katedrę Wawelską, groby królewskie w jej podziemiach, Dzwon Zygmunt, Rynek Główny z Sukiennicami, Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius. I mimo deszczu można było poczuć magię Krakowa. Bo przecież w Krakowie „..chodzi się z księżycem w butonierce, wiosną wiersze rodzą się najlepsze i odmiennym jakby rytmem w mieście ludziom biją serca, choć dla serca nieszczególne tam powietrze…”

Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie uznali wycieczkę za bardzo udaną.

Końcówka minionego tygodnia była dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie kolejną okazją do uczestniczenia w istotnych wydarzeniach w Instytucie Historii UMCS. Przypomnijmy, że popularny „Chopin” już od wielu lat jest szkołą partnerską tej Instytutu Historii, co daje naszej młodzieży szansę do dokładnego poznawania lubelskiej uczelni. – Bardzo cenimy sobie współpracę z lubelską uczelnią, która pozwala naszej młodzieży rozwijać swoje pasje związane z przedmiotami humanistycznymi. W jej ramach mury Zespołu Szkół nr 2 odwiedzają wybitni naukowcy, którzy spotykają się z naszymi uczniami. My również mamy okazję odwiedzać Instytut Historii UMCS. Myślę, że ta trwająca już wiele lat współpraca wydatnie przyczyniła się do zbudowania znakomitej marki naszej szkoły – powiedział Zbigniew Sajda, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.

Okazją do jeszcze ściślejszej współpracy były chociażby Dni Historyka, które odbyły się w piątek w Lublinie. Ta impreza była zorganizowana z olbrzymim rozmachem. Najważniejszą wartością były oczywiście ciekawe wykłady, ale nie wolno zapominać o pasjonujących pokazach druku 3D czy sztucznej inteligencji.

W wyjeździe do Lublina brali udział uczniowie klas z rozszerzoną historią – I P, II P i III P. Wycieczkę zorganizowali mgr Kamil Kozioł oraz mgr Małgorzata Sabat, a opiekę dodatkowo pełnili mgr Beata Sajda oraz mgr Beata Kućmińska-Trepka.

To był bardzo nietypowy tydzień w życiu uczniów naszej szkoły. W środę i piątek nauczyciele wiedzy o społeczeństwie zabrali ich bowiem... do więzienia. Naszym celem był areszt w Lublinie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, to co dzieje się za murami tego ośrodka. Oprócz walorów czysto edukacyjnych w postaci pogadanki na temat prawa karnego, mieliśmy okazję również zobaczyć warunki bytowe osadzonych czy chociażby ich świetlicę.

To wszystko pozwoliło nam poznać więzienną rzeczywistość nie tylko z perspektywy funkcjonariuszy, ale również osadzonych. Niezapomnianym przeżyciem było na pewno świadectwo jednego z osadzonych. Nie zabrakło przy tej okazji ciekawych pytań i spostrzeżeń.

Nasza wizyta w Lublinie była elementem realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”. Nasza szkoła była pierwszą placówką licealną biorącą udział w tym programie i w związku z tym otrzymała specjalny certyfikat. W wycieczkach brali udział uczniowie klas II P, III H, III P I IV S. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu mgr Anny Lipki-Zielińskiej, a opiekę podczas niego pełnili także mgr Artur Staszek i mgr Kamil Kozioł.

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki wykorzystuje każdą okazję, aby poszerzać swoją wiedzę. W środę uczniowie klas I M oraz II P wybrali się do Lubartowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się bardzo interesująca prelekcja dotycząca powstania styczniowego w okolicach Lubartowa. Wykład był niezwykle interesujący i pomógł uczniom spojrzeć w nieco inny sposób na wydarzenia z II poł. XIX w. Opiekę nad młodzieżą podczas tego wyjścia sprawowali mgr Anna Lipka-Zielińska oraz mgr Kamil Kozioł.

„Jako w niebie tak i w Komańczy”,
to tytuł filmu, który 15 lutego mogli obejrzeć uczniowie z kl. 2m i 1z na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na projekcję filmu zaprosiło młodzież szkolną wraz z nauczycielami Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem Panem Waldemarem Miszczukiem. Młodzież miała okazję zapoznać się z niezwykle trudnym i jednocześnie przełomowym rozdziałem życia Prymasa Wyszyńskiego. Film ukazuje okres uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne, a był to czas, w którym narodziła się m.in. myśl i potrzeba zawierzenia Polski Matce Bożej, złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, powstał program Wielkiej Nowenny przygotowująca do millenium Chrztu Polski.

Przed filmem naszym uczniom wraz z opiekunami: p. Joanną Skomorowską, ks. Mateuszem Golcem i s. Dagmarą Dudzińską udało trochę zwiedzić się KUL, m.in. Kościół Akademicki, Aulę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dziedziniec oraz usłyszeć o historii najstarszej uczelni w Lublinie.