Pomimo nauczania zdalnego uczniowie i nauczyciele szkoły z ul. Chopina pamiętają o najważniejszych wydarzeniach z historii, które kształtowały naszą ojczyznę. Nie można było przejść obojętnie obok kolejnej, okrągłej w tym roku, 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku obchody mają, niestety, charakter wirtualny. Nie przeszkadza to jednak w uroczystym świętowaniu tego, jakże ważnego dla nas wszystkich, wydarzenia.

Zatrzymajmy się na chwilę, aby obejrzeć prezentację multimedialną, która zabierze nas w XVIII w. i przybliży burzliwą historię oraz ciekawostki związane z powstawaniem „Ustawy zasadniczej” z 1791 roku. Zobaczycie najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była ratunkiem dla Rzeczypospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności, zarówno wśród szlachty, jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

ZS2

Tak, słowami piosenki, pożegnała społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia P. K. Sanguszki kończących edukację uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Zawodowego nr 2, kształcącego w zawodzie technik informatyk. Już po raz drugi w historii szkoły odbyła się ona on-line z udziałem maturzystów, ich wychowawców i zaproszonych gości w czwartek (29 kwietnia 2021 r.).

Cześć, mamy dla Was kolejne wieści ze świata Zwolnionych z Teorii w ZS nr 2 w Lubartowie.

Dziś chcemy Wam zaprezentować projekt, który wymyślili i dzielnie, mimo pandemii, realizują Beata Waśkowicz, Justyna Wójtowicz, Karol Kozak, Maksymilian Karczmarz i Kamil Och.

Poznajcie akcję "Łapka"!

Jako szkoła partnerska wydarzenia serdecznie zachęcamy naszych uczniów do udziału.💥

Każdy chetny uczeń powinien najpóźniej w czwartek 22 kwietnia wejść w ten link: https://cutt.ly/XvRXoeu i zarejestrować się na wydarzenie, co zajmie tylko ok 30 sekund! 😉

Rejestracja jest niezwykle prosta: należy wpisać imię, nazwisko i adres mailowy, na który po ukończeniu rejestracji wysłany zostanie każdemu uczestnikowi link do wydarzenia. Wchodząc w wygenerowany link w piątek rano, bierzemy udział w spotkaniu. 🖥️

❗UWAGA W związku z tym że spotkanie odbywa się w czasie lekcji, czyli najbliższy piątek w godz. 9:30 - 11:30, chęć udziału należy skonsultować z wychowawcą. Więcej info w e-dzienniku.

📢 Więcej o wydarzeniu tutaj 👇 https://klaster-fotoniki.pl/.../fotonika-twoja-droga-do.../

-Teraz tylko plakaty i artykuły w mediach społecznościowych. Mamy też zaplanowane dla klasy spotkania - webinaria na tematy związane z ekologią. I, oczywiście w miarę  możliwości, 22 kwietnia lub w ciągu najbliższych dni weźmiemy worki na śmieci i sami posprzątamy otoczenie naszego miejsca zamieszkania lub najbliższą okolicę- mówią uczennice z I LO w Lubartowie.