W ostatnich dniach w ramach projektu Zwolnieni z teorii w sali widowiskowej ZS nr 2 w Lubartowie odbyła się ważna prelekcja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Za prowadzenie tego wydarzenia odpowiadała grupa utalentowanych uczniów: Maksymilian Nowak, Maja Grądek, Maja Gryzio, Maksymilian Puliński, Michał Topyła, Tomasz Topyła, oraz gość specialny Mikołaj Matyjaszczyk. Wydarzenie zostało zorganizowane przez szkolne koło Polskiego Czerwonego Krzyża a działania koordynowała Pani Edyta Lewtak. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów oraz kadry pedagogicznej.

Podczas prelekcji omawiano kluczowe tematy związane z zdrowiem psychicznym. Poruszono m.in istotną rolę emocji w życiu młodego człowieka, omówiono również dokładniej naturę stresu oraz metody radzenia sobie z nim, co jest szczególnie ważne w kontekście intensywnego tempa życia współczesnej młodzieży. Nie zabrakło także dyskusji na temat presji społecznej, jej wpływu na młodych ludzi oraz sposobów radzenia sobie z nią. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym polega eksperyment Ascha i jak istotna jest odpowiednia obrona swojego zdania.

W dniu 22 marca młodzież z klas I- IV (biologiczno-chemicznych) uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez dr Wojciecha Płaskę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Zajęcia odbyły się w formie laboratoryjnej, poprzedziła je krótka prelekcja w formie prezentacji multimedialnej. W ramach warsztatów uczniowie oglądali żywe bezkręgowce wodne i rośliny typowe dla rzek i małych zbiorników wodnych. Bezpośredni kontakty z żywymi okazami sprawił wszystkim uczestnikom niewątpliwą frajdę,  uczniowie mieli również możliwość samodzielnego oznaczenia taksonomicznego obserwowanych organizmów.

Doktor Płaska przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału Biologii Środowiskowej UP w Lublinie dedykowaną uczniom zainteresowanym  kształceniem na kierunkach przyrodniczych.

Słyszeliście o czymś takim? My już tak. Nawet więcej – wzięliśmy w nim udział. W ramach klasowego projektu (w końcu jesteśmy klasą humanistyczną z „Chopina”;) zorganizowaliśmy wśród nas podróż młodzieżowej powieści Lucyny Leśniowskiej pod tytułem „Niebieska łódka”. 

Książka wędrowała między nami przez kilka miesięcy. Każdy, kto chciał, przygarniał ją do siebie na jakiś czas, czytał, dzielił się wrażeniami i, jeśli miał taką chęć, pisał list do autorki. Następnie paczka z książką i naszymi listami została wysłana i trafiła do adresatki. Finałem projektu było zdalne spotkanie z panią Lucyną Leśniowską poprowadzone profesjonalnie przez nasze koleżanki – Lenę Rugałę i Wiktorię Rączkę. Autorka opowiedziała o pracy nad książką i jej kontynuacją, o inspiracjach, gromadzeniu potrzebnych informacji, warsztacie pisarskim, a także o tym, jak wielką wartością jest dla niej kontakt z czytelnikami i takie prezenty jak nasz. A my już szykujemy się na kolejny BOOK TOUR, tym razem z drugą częścią opowieści, której tytuł brzmi „Ruchome piaski”.

Jak widać czytanie nie musi być tylko uczniowskim obowiązkiem. Ma szansę stać się ciekawą i inspirującą przygodą. Można? Można! Wystarczy chcieć!

Uczniowie klasy IIh

z I LO w Lubartowie