Byliśmy w Sejmie oraz w Polin
- ZS2/Publikacja: Kamil Kozioł
Możliwość zobaczenia Sejmu od środka jest zawsze olbrzymią atrakcją dla uczniów, którzy uczą się w klasach z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie. I właśnie taką okazję miała młodzież klas III P, IV P oraz II L z I LO w Lubartowie przy ul. Chopina, która 9 stycznia pojechała do Warszawy na zaproszenie posła Bartłomieja Pejo. W trakcie wizyty w Sejmie uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat historii sejmowych budynków, obejrzeli korytarze sejmowe z pamiątkowymi tablicami, a także weszli na salę obrad. Była więc okazja zaobserwować pracę posłów od kulis, ich zwyczaje, czy zachowanie na sali. Była też okazja do spotkania polityków i dziennikarzy na co dzień obserwowanych tylko na szklanym ekranie.
Drugą częścią wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ponad dwugodzinna wycieczka po historii tego narodu w naszym kraju była bardzo interesująca i pozwoliła młodzieży zapoznać się z wieloma nieznanymi im dotąd faktami dotyczącymi historii Żydów w Polsce.
Warto podkreślić również znakomitą atmosferę panującą podczas wycieczki, a także zdyscyplinowanie młodzieży.
WAŻNA INFORMACJA!
- Sekretariat ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
W wyniku awarii numery telefonów ZS2 pozostają nieczynne do odwołania.
Na czas awarii jest możliwość kontaktu e-mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznego: 81 855 27 70 (nr awaryjny).
Od lat bierzemy udział w programie Erasmus+…
- Alicja Filipowska; publikacja: Kamil Góźdź
Erasmus + to program Unii Europejskiej promujący edukację i szkolenia. ZS nr 2 w Lubartowie od lat bierze w nim udział, wysyłając uczniów do wielu państw europejskich i przyjmując gości z zagranicy podczas wymian uczniowskich.
Tym razem w okresie od maja 2023 do listopada 2024 w projekcie o nazwie „Good morning, teachers” wzięło udział 22 nauczycieli szkoły z ul. Chopina. Wcielili się oni w rolę uczniów i sami zajęli miejsca w ławkach lekcyjnych, uczestnicząc w szkoleniach językowych i metodycznych.
- Był to dla nas całkowicie nowy sposób podnoszenia kwalifikacji zawodowych, do którego podeszliśmy z ciekawością i zaangażowaniem. Pedagodzy szlifowali głównie znajomość języków obcych na różnych poziomach umiejętności, ale również poszerzali swój warsztat metodyczny. Zachęceni tym doświadczeniem, wielu nauczycieli zadeklarowało potrzebę dalszego rozwijania kompetencji językowych. – podsumował udział pedagogów w projekcie dyrektor ZS nr 2 w Lubartowie Z. Sajda.
Zostań żołnierzem
- ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
10 stycznia Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie odwiedzili przedstawiciele Centrum Rekrutacji Wojskowej. Co było celem wizyty? Przede wszystkim żołnierze chcieli zapoznać uczniów z możliwościami budowania swojej przyszłości zawodowej w Wojsku. Mówiono więc o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale również o studiach związanych z tematyką wojskowości.
Nie zabrakło również elementów muzycznych, w lubartowskiej placówce pojawiła się Orkiestra Wojskowa z Lublina, która zaprezentowała niezwykły koncert. W repertuarze znalazły się aranżacje muzyki klasycznej, rozrywkowej, tradycyjne pieśni żołnierskie oraz kolędy.
Jasełka w ZS2
- ZS2; publikacja: Kamil Góźdź
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego młodzież wraz z s. Dagmarą i Panią Marią Trochimiuk przygotowali przedstawienie pt. "W drodze do Betlejem". Myślą przewodnią tej uroczystości było ukazanie, że wszyscy potrzebujemy miłości Jezusa, która rodzi się w zwykłym człowieku. Uczniowie wykorzystując swoje umiejętności aktorskie i wokalne bardzo zaangażowali się w przedstawienie.
Życzenia
- Zbigniew Sajda; publikacja: Kamil Góźdź
Razem od wielu lat
- Kamil Kozioł/Publikacja: Kamil Kozioł
UMCS i Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lublinie to partnerzy, którzy od wielu lat ściśle współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach. Nic dziwnego, że w ostatnich dniach lubelska uczelnia postanowiła nagrodzić tę współpracą specjalną tabliczką, która zawisła na parterze naszej szkoły. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tak prestiżowy Partner zauważa nasze działania na rzecz podnoszenia poziomu polskiej edukacji. Poniżej treść listu, który otrzymaliśmy od UMCS.
Taksówkarz z naszymi uczniami
- Kamil Kozioł/Publikacja: Kamil Kozioł
Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki po raz kolejny pokazał się jako szkoła miłująca historię. Tym razem również historię lokalną, bo uczniowie kilku klas z popularnego „Chopina” wybrali się na projekcję filmu „Taksówkarz”, którego reżyserem jest Grzegorz Linowski. Film opowiada o wprowadzeniu stanu wojennego z perspektywy lubelskiego taksówkarza jeżdżącego w tych dniach po ulicach stolicy województwa. Wyjście do lubartowskiego kina zorganizowała mgr Małgorzata Sabat oraz pozostali nauczyciele historii.