7 października mieliśmy przyjemność gościć w szkole przy ul. Chopina dziesięciu przedstawicieli oświaty z 10 Gromad Obwodu Charkowskiego z Ukrainy. Podczas spotkania Pani Monika Jarosz opowiedziała o działaniach uczniów na rzecz edukacji ekologicznej realizowanych od wielu lat oraz najnowszych we współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej. Nauczycielka geografii przedstawiła działania, które skupiają się na angażowaniu uczniów w projekty proekologiczne, takie jak kampanie promujące segregację odpadów, czy akcje sprzątania terenów miejskich i zielonych. Nasza młodzież organizuje warsztaty edukacyjne i spotkania mające na celu budowanie świadomości ekologicznej wśród ich rówieśników oraz młodszych dzieci w szkołach podstawowych a nawet przedszkolach. Przykłady tych inicjatyw pokazują, jak ważne jest aktywne uczestnictwo młodych ludzi w kształtowaniu postaw proekologicznych w ich społecznościach.

- Dzięki współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej możemy skutecznie realizować nasze cele i promować wiedzę na temat gospodarki opadowej. Związek wspiera nas w organizacji wydarzeń, udostępniając materiały edukacyjne i pomagając w prowadzeniu warsztatów. Tego rodzaju partnerstwa są kluczowe, ponieważ pozwalają młodzieży działać skutecznie i odpowiedzialnie, inspirując inne grupy do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Jesteśmy przekonani, że dzielenie się naszymi wydarzeniami z ukraińskimi gośćmi przyczyni się do wprowadzenia podobnych programów edukacyjnych w ich gromadach, budując wspólną, bardziej zrównoważoną przyszłość. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nowoczesna polityka odpadowa i edukacja ekologiczna w ukraińskich gromadach”, finansowanego przez Program Study Tours to Poland, administrowanego przez fundację Liderzy Przemian ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i realizowanego przez Fundację Inicjatyw Menedżerskich z Lublina.- podsumowała wizytę pani Jarosz.

IMG-20241008-WA0004.jpgIMG-20241008-WA0006.jpgIMG-20241008-WA0009.jpgIMG-20241008-WA0010.jpg20241007_130855.jpg20241007_130905.jpg