Jacek Oniszczuk jezuita, doktor nauk teologicznych, wybitny biblista, nauczyciel akademicki.
Jacek był absolwentem naszej szkoły, uczęszczał do klasy o profilu matematyczno – fizycznym. Liceum z bardzo dobrymi wynikami ukończył w 1985 roku. Był dobrym, wrażliwym, życzliwym, skromnym i lubianym kolegą. Jego rodzice są emerytowanymi i cenionymi nauczycielami naszej szkoły. Pani Maria Oniszczuk uczyła historii, natomiast pan Mirosław Oniszczuk – matematyki.
Po maturze Jacek studiował najpierw przez trzy lata mechanikę precyzyjną na Politechnice Warszawskiej. W sierpniu 1988 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Następnie odbył nowicjat w Gdyni i w 1990 roku złożył śluby zakonne. Po nich odbył studia filozoficzne w Krakowie. W 1995 roku rozpoczął studia z zakresu teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W kwietniu 1998 roku przyjął święcenia diakonatu w rzymskim kościele del Gesù z rąk kardynała Achille Silvestriniego, zaś w czerwcu 1999 święcenia prezbiteratu w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Następnie przygotowywał doktorat z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, który obronił w kwietniu 2006 roku. Był uczniem profesora Rolanda Mene, rozwijając jego retoryczną interpretację Biblii. Po obronie został skierowany na trzecią probację do Meksyku, która poprzedziła ostateczne śluby zakonne złożone w marcu 2009 roku. Po jej zakończeniu powrócił ponownie do Rzymu i kontynuował wykłady na Wydziale Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego z teologii Nowego Testamentu. Od września 2017 roku kierował Departamentem Teologii Biblijnej.
Był cenionym wykładowcą, gorliwym kapłanem i wspaniałym człowiekiem W okresie wakacyjnym udzielał rekolekcji ignacjańskich. Czynnie uprawiał sport: wędrówki i wspinaczki górskie, biegi, pływanie. Będąc w górach odpoczywał i nabierał nowych sił.
Zginął 22 grudnia 2017 roku podczas wyprawy w Apeninach, na skutek zejścia lawiny w masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji.
Rafał PATYRA - urodzony w Lubartowie dziennikarz sportowy. Absolwent profilu humanistycznego naszego Liceum już w pierwszej klasie odkrył w sobie zamiłowanie do dziennikarstwa. Swoją karierę zaczynał od prowadzenia serwisu sportowego w redakcji sportowej TVN w 1999 roku. Kiedy powstał TVN 24 został prezenterem sportu. Po Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City przeniósł się na pół roku do redakcji sportowej TV Puls. Do Telewizji Polskiej trafił w 2003 roku. Najpierw w telewizyjnej Dwójce pod skrzydłami Ryszarda Łabędzia współtworzył popularny „Sport-telegram”, później zaczął obsługiwać wydarzenia i transmisje piłkarskie. Pracę w redakcji sportowej łączy z prowadzeniem w parze z Beatą Sadowską programu „Pytanie na śniadanie”. W 2006 roku jako reporter towarzyszył polskiej reprezentacji podczas startu w Mistrzostwach Świata w Niemczech. Obecnie wraz z Maciejem Iwańskim prowadzi Magazyn Ekstraklasy „Szybka piłka” w TVP 2. Zajmuje się także tematyką Euro 2012. Jest prezenterem serwisów sportowych w TVP Info. Relacjonował prosto z Ameryki Południowej Rajd Dakar 2011. Jego największą pasją pozostaje jednak piłka nożna. W meczowym studiu czy też podczas rozmów z trenerami i piłkarzami czuje się jak ryba w wodzie. W życiu prywatnym – miłośnik rodziny, dla której – jak sam twierdzi – ma wciąż zbyt mało czasu. Stara się to nadrabiać intensywnością przeżywania wspólnych chwil. Uwielbia czytać i śpiewać wraz z córką Polą. W 2005 roku, wspólnie z Pawłem Wilkowiczem, prowadził uroczystość obchodów 60-lecia powstania naszej szkoły oraz uczestniczył w Wielopokoleniowym Balu Absolwentów Szkoły, który odbył się po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Hobby: piłka nożna, film, góry.
Wywiad z Rafałem Patyrą (07-04-2007)
Paweł WILKOWICZ - dziennikarz sportowy. Liceum „na Chopina” ukończył w 1998 r.. Jego mama p. Maria Wilkowicz jest emerytowanym nauczycielem biologii naszej szkoły. Studiował stosunki międzynarodowe, ale jak sam twierdzi, nigdy nie chciał być dyplomatą. Obecnie dziennikarz z 10-letnim doświadczeniem. Karierę zaczynał w Polskiej Agencji Prasowej, następnie pisał dla magazynu „VIVA Futbol”. Los tak chciał, że dzięki wywiadowi z trenerem FC Barcelona przed meczem Ligi Mistrzów dostał szansę pracy jako dziennikarz sportowy w „Rzeczpospolitej”, z którą współpracuje od 2004 r. (obecnie zastępca kierownika działu sportowego). Rok później zaopiekowały się nim TVN i TVN 24. Był prezenterem serwisów sportowych oraz wspólnie z Piotrem Salakiem w latach 2005-2008 prowadził magazyn „Orange Ekstraklasa”. Ostatnio coraz częściej można oglądać go w Telewizji Publicznej jako eksperta w dziedzinie sportów zimowych. Jako dziennikarz sportowy obsługuje wydarzenia i transmisje telewizyjne w TVP 2 i TVP Sport, głównie biegi oraz skoki narciarskie. Jego największą pasją jest jednak piłka nożna, o której mógłby mówić i pisać godzinami. W 2005 roku, wspólnie z Rafałem Patyrą, prowadził uroczystość obchodów 60-lecia powstania naszej szkoły oraz uczestniczył w Wielopokoleniowym Balu Absolwentów Szkoły, który odbył się po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Hobby: piłka nożna, film, literatura.
Wywiad z Pawłem Wilkowiczem (05-02-2007)
Wywiad z Pawłem Wilkowiczem (29-09-2011)
Adam KUKLEWICZ - dziennikarz telewizyjny i radiowy. Filozof z czasu studiów; jak sam o sobie mówi - „analizuję wszystko kilka razy zanim podejmę decyzję”. I Liceum Ogólnokształcące ukończył w klasie o profilu ogólnym w 1988 roku. „Kukunia” (jak pieszczotliwie nazywają go znajomi) swoją karierę dziennikarską rozpoczął już na pierwszym roku studiów. Od pięciu lat prowadzi program „Interwencja” na antenie Telewizji POLSAT. Jest także lektorem w kilku innych programach stacji. Wcześniej współtworzył warszawskie Radio 94, które zostało nagrodzone za „Debiut roku 2002” w konkursie Media Trendy. W stacji pełnił funkcję dyrektora programowego. Przez wiele lat pracował w rozgłośniach radia publicznego, m.in. w Radiu Lublin i Radiu Opole. Jest autorem programów, reportaży, przygotowywał serwisy informacyjne i zarządzał newsroomem. Jego największą pasją jest jednak radio; jak sam mówi - „Radio jest dla mnie magią, którą tworzyłem pracując w rozgłośniach”.
Ilona DZIAŁA - absolwentka klasy matematyczno-fizycznej naszego liceum z 2004 roku. Reprezentantka Polski w Taekwon-do, wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy (juniorów oraz seniorów) w tej dyscyplinie sportu. W wieku 10 lat zapisała się do klubu sportowego MKS „Lewart” w Lubartowie na treningi taekwon-do i od razu zakochała się w tym sporcie. Z wykształcenia magister inżynier ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Absolwentka Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie (kurs instruktorów sportu część ogólna). Instruktor sportu części specjalistycznej Taekwon-do ITF Polskiego Związku Taekwon-do. W maju 2004 roku wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski Seniorów, a w grudniu zdobyła kolejny stopień mistrzowski II Dan. Do końca tego jakże ważnego roku Ilona zdobyła sporo tytułów, m.in. Mistrzyni Słowenii, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Anglii. Pod koniec roku podczas Pucharu Świata zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wagowej -58kg. Rok 2007 był najbardziej udanym rokiem dla Ilony jak do tej pory. Indywidualnie dwukrotnie stawała na podium Mistrzostw Europy na Słowacji. Raz na pierwszym miejscu zdobywając tytuł Mistrzyni Europy w indywidualnych układach formalnych w kategorii II Dan a drugi raz, na drugim, z tytułem Vice-Mistrzyni Europy w walkach w kategorii wagowej -58kg. Mistrzostwa Świata w Kanadzie przyniosły kolejne medale. Wraz z koleżankami obroniła tytuł najlepszej drużyny świata. Natomiast indywidualnie wywalczyła brązowy medal w układach formalnych II Dan oraz tytuł Vice-Mistrzyni Świata w walkach do -58kg. Kolejny wielki turniej z udziałem Ilony Działy odbył się w marcu 2011 – tym razem były to Mistrzostwa Świata, które rozegrano w Wellington w Nowej Zelandii. Po raz kolejny Ilona udowodniła, że trzeba się z nią liczyć na świecie. Po fantastycznym turnieju zdobyła odpowiednio: złoto - walki do 58 kg, srebro - indywidualne układy formalne kat. II dan, złoto - drużynowe walki. Gratulujemy! Na każdej imprezie sportowej „Działka” potwierdza swoimi występami, że jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie. Mistrzyni Świata na codzień poświęca się pracy w lubartowskiej Policji. Niewątpliwie posterunkowa z czarnym pasem jest postrachem przestępców.
Generał dywizji Janusz LALKA - urodzony w Lubartowie szef Inżynierii Wojskowej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Nasze liceum ukończył w roku 1972. Jako absolwent I LO wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, którą ukończył w 1976 roku. Był nie tylko dobrym podchorążym, ale także reprezentantem uczelni i WSK Śląsk w piłce ręcznej, której pierwsze szlify oraz tajniki poznał jako uczeń naszego LO pod okiem nauczycieli WF-u. W roku 1987 ukończył kurs dowódców pułków w Centrum doskonalenia Oficerów. Gen. dyw. Janusz Lalka w latach 1976-1978 był dowódcą plutonu saperów, a w latach 1978-1980 dowódcą kompanii saperów 5. Brygady Saperów w Szczecinie. Od początku swojej służby wojskowej wyróżniał się solidnością w szkoleniu swych podwładnych, od których dużo wymagał. Jako dowódca plutonu był także dowódcą patrolu rozminowania. W latach 1985-1986 był dowódcą batalionu saperów 5. Brygady Saperów. Później – do roku 1988 szefem sztabu 9. pułku pontonowego w Chełmnie. Od roku 1988 do 1992 zajmował stanowisko dowódcy 3. pułku pontonowego we Włocławku. W latach 1992-1996 był dowódcą 2. Mazowieckiej Brygady Saperów. Następnie szefem Wojsk Inżynieryjnych Warszawskiego Okręgu Wojskowego w latach 1996-1998. W roku 1998 został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Wojsk Inżynieryjnych Wojsk Lądowych. W 2003 r. został generałem brygady, a od roku 2002 szefem Inżynierii Wojskowej Sztabu Generalnego Wosjka Polskiego. Kilkakrotnie brał udział w akcjach przeciwpowodziowych (m.in. Płock, Wilków). W 2010 r. gen. bryg. Janusz Lalka został awansowany na stopień generała dywizji. Ma żonę również z Lubartowa, Wiesławę z domu Duba, która podobnie jak on jest absolwentką naszej szkoły.
„Oficer zdolny, operatywny, błyskotliwy, potrafiący integrować zespoły ludzkie do sprawnego działania. Poza tym jest człowiekiem kontaktowym, pogodnego usposobienia, kulturalnym, oczytanym, lubianym przez współpracowników i podwładnych” – tak mówią o nim osoby z bliskiego otoczenia.
Generał Lalka za swoją służbę został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem komandorskim z Gwiazdą Świętego Stanisława, Orderem Missio Reconciliationis z Gwiazdą, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem Za Zasługi Dla Województwa Lubelskiego.
Nie tylko nasza szkoła, ale też mieszkańcy Lubartowa są dumni z tego, że generał dywizji Janusz Lalka ma tak wielkie zasługi. Często można oglądać go w telewizji, m.in. corocznie 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, czy też jako gościa a zarazem eksperta w różnych programach telewizyjnych i audycjach radiowych poświęconych Wojsku Polskiemu. Jako jedyny w naszym województwie ma stopień generała dywizji. Nie zapomina o rodzinnym mieście, które często odwiedza. 17 września 2010 r. przyjechał z Warszawy, aby wziąć udział w uroczystości poświęconej żołnierzom pól bitewnych II wojny światowej. Uczestniczył we mszy i otwarciu wystawy w miejskiej bibliotece, która była głównym organizatorem wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK i Związkiem Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych. W kwietniu 2011 r. generał odwiedził Kock, gdzie uczestniczył w obchodach rocznicy śmierci generała Kleeberga. 26 lipca 2011 roku, na zaproszenie generała Lalki, do Lubartowa przybył Prymas Polski - J.E. Ks. Kardynał Józef Glemp, który przewodniczył sumie odpustowej w Bazylice św. Anny.
Mirosław GRANAT - urodzony w Lubartowie polski prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, od 2007 sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Absolwent naszego Liceum w 1980 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, po których został asystentem w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego tej uczelni. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1985, habilitował się w 1995. Na Wydziale Prawa UMCS pracował w latach 1981–2006. Od 1993 prowadzi zajęcia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Był także wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1995–2001. Od 2003 związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. W latach 1993–1996 pełnił funkcję eksperta w Kancelarii Senatu. Był też radcą orzecznictwa w Trybunale Konstytucyjnym i głównym specjalistą ds. legislacji w Kancelarii Sejmu. Od 5 lutego do 30 kwietnia 2007 wchodził w skład Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Był ekspertem i członkiem rady programowej Instytutu Sobieskiego. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Należy także m.in. do Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Francuskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Od 2006 pełni funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Sejmowego”. Opublikował ponad 100 prac naukowych, w tym kilka pozycji książkowych, dotyczących m.in. sądownictwa konstytucyjnego. 27 kwietnia 2007 r. wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dnia 8 maja tego samego roku złożył ślubowanie, obejmując urząd sędziego.
Anita PASEK-SUSKA - absolwentka Liceum Medycznego Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie z 1989 roku w klasie pielęgniarstwo ogólne. Reprezentantka Polski w Taekwon-do (IV dan), wielokrotna Mistrzyni Polski, Europy i Świata w tej dyscyplinie sportu. W 1995 r. (Kolonia-Niemcy) i 1996 r. (Riccione - Włochy) Anita Pasek-Suska została uznana za najlepszą zawodniczkę Mistrzostw Europy Seniorów. Prywatnie żona jednego z najlepszych w skali światowej zawodnika Taekwon-do - Jarosława Suski. Od kilkunastu lat nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie oraz trener Taekwon-do klubu sportowego MKS „Lewart” w Lubartowie. Jak sama twierdzi - „Mojej pracy przyświeca idea: ruch może zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. O swojej pracy mówi: „Taekwon-do daje mi siłę, wiarę w swoje możliwości. Pomaga mi poznawać mocne i pokonywać słabe strony mojego ciała i duszy. Każdy człowiek powinien znaleźć w życiu coś swojego. Mieć swój świat i dziedzinę, w której jest ekspertem. Umieć o tym ciekawie mówić godzinami, czy jest to medycyna alternatywna, polityka, czy łapanie motyli. Przez swoją pasję stać się osobą interesującą, skupiającą wokół siebie równie ciekawych ludzi, dobre fluidy, uśmiech i życzliwość. To właśnie staram się przekazać uczniom na lekcji w-f, która powinna być osobowościowo-ludzkim spotkaniem”.
Iwona SITKOWSKA - polska aktorka filmowa i teatralna. Mury naszej szkoły opuściła w 2002 roku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2006). Od ukończenia PWST związana jest z krakowskim Teatrem Ludowym. U boku najlepszych polskich i zagranicznych aktorów grała w takich filmach jak: „Barbórka” (2005), „Ninas resa” (2005), „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2005), „Funio, Szefunio i reszta... czyli dzieciaki ratują świat” (2009), „Mistyfikacja” (2010). Swój talent aktorski prezentuje w wielu serialach telewizyjnych, m.in. „Na Wspólnej”, „Hela w opałach”, „Kopciuszek”, „Plebania”, „Na dobre i na złe”, „Ratownicy”. W 2006 roku zdobyła nagrodę za najlepszą rolę żeńską w filmie „Barbórka” na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Płowdiw. W repertuarze Teatru Ludowego występuje w spektaklach: „Wakacje w Holandii”, „Błysk rekina”, „Gąska”, „Ryszard III”, „Poważny jak śmierć, zimny jak głaz”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Kupiec wenecki”, „Sen Menaszego”, „Pół żartem, pół sercem”.
Daniel WYCZESANY - aktor teatralny i filmowy. Absolwent naszego liceum, w 1999 roku ukończył studia wyższe na Akademii Teatralnej w Warszawie. Swój debiut na deskach Teatru Rozmaitości (jako wół i jeleń w „Jowiszu i zwerzętach” wg Jean'a de la Fontaine w reż. Janusza Łagodzińskiego) zaliczył w 1995 r. Od roku 2001 aktor Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Występował także w teatrach warszawskich: Rozmaitości (1995) i Ateneum im. Stefana Jaracza (1998-99). Jako aktor wystąpił w wielu produkcjach filmowych, tj.: „Amok” (1998), „Średnia krajowa” (2000), „Pół serio” (2000), „Chopin. Pragnienie miłości” (2002), „Ewa” (2002), „Czarno to widzę” (2003). Sławę i szacunek publiczności przyniosły mu role w spektaklach teatralnych, chociażby takich jak: „Kobiety u grobu” (1995), „Ksiądź Marek” (1997), „Mroczne zaułki na kępie Kimballa” (1997), „Klub kawalerów” (2000). Swój talent aktorski prezentował w wielu serialach telewizyjnych, m.in. „Lokatorzy” czy „Przeprowadzki”.
Tomasz NESZOW - snookerzysta, rodowity Lubartowianin. Liceum „na Chopina” ukończył w 2004 roku w klasie o profilu ogólnym. Wilokrotny Reprezentant Polski w snookerze, Mistrz Polski U-21 w tej dyscyplinie sportu. Reprezentował barwy klubu sportowego „Riley”. Jego maksymalny brejk turniejowy wynosi 69. Nie jeden zawodowiec może pozazdrościć Tomkowi takiego osiągnięcia. W sezonie 2002/2003 zajmował 10 miejsce w rankingu najlepszych snookerzystów Polski. Jak twierdzi - jego największym idolem, a zarazem niedoścignionym wzorem dosnałości, precyzji i umiejętności w grze jest Tony Drago. Poza grą w snookera Tomasz interesuje się motoryzacją w szerokim tego słowa znaczeniu.
Osiągnięcia:
2008 - brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski, Kalisz
2007/08 - 1 x półfinał
2007 - Drużynowy Mistrz Polski, Kalisz
2006/07 - 1 x półfinał
2006 - Drużynowy Wicemistrz Polski, Kalisz
2006 - 1/2 finału Mistrzostw Polski U-21, Zielona Góra
2005/06 - 1 x finał, 1 x półfinał
2005 - Mistrz Polski U-21, Lubartów
2004 - Mistrz Polski U-21, Braniewo
2003 - finał Mistrzostw Polski U-21, Lubartów
Daniel DZIAŁA - absolwent klasy ogólnej naszego liceum z 2001 roku. Reprezentant Polski w Taekwon-do, wielokrotny Mistrz Świata i Europy w tej dyscyplinie sportu. Przygoda Daniela z Taekwon-Do rozpoczęła się w wieku 10 lat pod wpływem „filmów karate”. Wtedy nazwa Taekwon-Do nic mu nie mówiła, ale postanowił spróbować swoich sił z ciekawości w sekcji miejscowego klubu „Lewart”. Jak powiedział po latach - „Cieszę się, że trafiłem akurat do tej dyscypliny. Ten sport nauczył mnie cierpliwości i pokory”. Tak o Danielu wypowiada się trener kadry narodowej mężczyzn - „Daniela charakteryzuje bardzo inteligentny styl walki. Potrafi niezwykle precyzyjnie wykorzystać każdy, nawet najmniejszy błąd przeciwnika. Niewielu zawodników na Świecie posiada dar, który nazywamy w Taekwon-Do - „czuciem walki”. W światku Taekwon-Do do Daniela przylgnęła etykieta „Inteligentny wojownik” - i coś w tym musi być”. Poza sportem, od wielu lat Daniel interesuje się fotografią. Owocem tego jest współpraca ze znanym polskim fotografem.
Największe sukcesy Daniela:
Mistrzostwo Świata:
Walki indywidualne kat. - 80 kg (2003, 2005)
Układy formalne drużynowe (2007, 2009)
Drużynowe walki (2011)
Wicemistrzostwo świata:
Drużynowe układy formalne (2011)
Drużynowe techniki specjalne (2011)
Drużynowe testy siły (2011)
Mistrzostwo Europy:
Walki indywidualne kat. - 80 kg (2003, 2005, 2008)
Walki indywidualne kat. - 63 kg (2001)
Wicemistrzostwo Europy:
Walki indywidualne kat. - 80 kg (2004, 2009)
Koronną konkurencją Daniela są bez wątpienia walki indywidualne w kategorii wagowej do 80 kg. Oprócz tego startuje z powodzeniem we wszystkich konkurencjach drużynowych: w walkach, w układach formalnych, w technikach specjalnych oraz testach siły. Jak sam o sobie mówi - „Moim celem jest zawsze dobry występ. Zawsze jadę na imprezę z nastawieniem, że przywiozę komplet złotych medali. Każdy kolejny przeciwnik na macie jest moim największym rywalem”.
Monika ŁABĘDŹ - aktora, piosenkarka, absolwentka naszego Liceum z 2003 roku. Z zamiłowania humanistka, z pasji piosenkarka, z charakteru sportsmenka, z wykształcenia aktorka...
Wykształcenie:
2011 - Warszawska Szkoła Filmowa Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego,
2008 - Akademia Wychowania Fizycznego kier. wychowanie fizyczne, studia wyższe mgr,
2005 - Specjalizacja instruktorska-Instruktor Fitness-gimnastyczne formy ruch.
Doświadczenie:
FILM:
2012 - BARWY SZCZĘŚCIA, Obsada aktorska (Recepcjonistka),
2004 - ATRAKCYJNY POZNA PANIĄ Obsada aktorska, reż. Marek Rębacz.
TEATR:
2013 - musical ZORRO, reż. Tomasz Dutkiewicz, rola: cyganka, chłopka, Teatr Komedia
INNE:
2009-2011 - Kreacje aktorskie w scenach egzaminacyjnych:
OŻENEK M.GOGOL rola FIOKŁA IWANOWNA, reż. Piotr Zelt,
SZEPTY I KRZYKI rola KARIN, I. Bergman, reż. Andrzej Domalik,
ŚWIĘTOSZEK rola DORYNA Molier, reż. Andrzej Domalik,
POLOWANIE NA ŁOSIA rola ELIZA M. Walczak, reż. Elżbieta Słoboda,
VLADIMIR rola MAŚA, M. Zupanćić, reż. Elżbieta Słoboda,
SALONIK VIP rola WERONIKA GÓRSKA, A. Burzyńska, reż. Filip Luft,
PROGRAMY:
2013 - występ w X-FAKTOR
2009 - występ w Jaka to melodia?
REKLAMA:
2014 - NERVOMIX;
2013 - ING;
2013 - MULLER.
ŚPIEW:
2011- TELEKAMERY występ z zespołem wokalnym,
2010 - TAK TO LECIAŁO występ wokalny w programie,
2009 - JAKA TO MELODIA występ w programie,
2008 - SZANSA NA SUKCES występ wokalny w programie,
2001 - DROGA DO GWIAZD występ wokalny w programie,
KONKURSY PIĘKNOŚCI:
2007 - Miss Internetu woj. lubelskiego,
2006 - Miss Publiczności i I v-ce Miss Ziemi Lubartowskiej
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Moniką:
Jaka wyglądała Twoja droga do kariery? Kiedy zrozumiałaś, że aktorstwo i śpiewanie są tym, co chcesz robić w życiu?
Już jako mała dziewczynka tego pragnęłam, bo pamiętam, że podczas „poważnych” rozmów z koleżankami z zerówki na temat kto, kim chciałaby zostać, gdy dorośnie, zawsze odpowiadałam, że ja będę aktorką albo piosenkarką. Zawsze lubiłam występy artystyczne, więc od małego chętnie brałam udział we wszystkich szkolnych i miejskich wydarzeniach kulturalnych. Osobą, która jako pierwsza zauważyła u mnie talent wokalny, była moja nauczycielka muzyki z podstawówki i to dzięki niej zaczęłam rozwijać się w tym kierunku, występując na licznych festiwalach piosenki dziecięcej. Uczęszczałam również na zajęcia wokalne, aktorskie i taneczne w naszych miejskich Domach Kultury. Na studia wybrałam AWF na kierunku Wychowanie Fizyczne, a potem ukończyłam kierunek aktorski w Warszawie. Doświadczenie, jakie zebrałam przez te lata, w połączeniu z pasją umożliwiło mi występy w wielu programach i produkcjach TV. Obecnie pracuję m.in. w Teatrze Komedia w Warszawie w musicalu „Zorro”, na który przy okazji serdecznie zapraszam.
W liceum chodziłaś do klasy o profilu humanistycznym, potem ukończyłaś Akademię Wychowania Fizycznego, dzisiaj jesteś aktorką, śpiewasz. Skąd tyle zwrotów w Twoim życiu?
Wielu rzeczy trzeba spróbować, aby świadomie wybrać to, co nam sprawia największą przyjemność, co daje satysfakcję i szczęście w życiu. Sport i moje artystyczne zainteresowania od zawsze szły ze sobą w parze. Nigdy nie porzuciłam ani jednego, ani drugiego. Te dwie bliskie mi dziedziny bardzo dobrze się uzupełniają wbrew pozorom. Sport kształtuje charakter, uczy wytrwałości, pokory i pracy. Te cechy mają ogromną wartość w życiu. Człowiek uczy się bezustannie. Trzeba poszukiwać, bo próbując różnych rzeczy, mamy szansę odkryć, że jesteśmy w czymś świetni, a do tej pory nie zdawaliśmy sobie nawet z tego sprawy.
Jakie masz wspomnienia związane z nauką w naszej szkole?
Cztery lata w tej szkole wiele mnie nauczyły. Okres nauki w liceum był czasem, w którym dużo się działo, ale udało mi się jakoś szczęśliwie wszystko pogodzić. Nawiązane tam przyjaźnie przetrwały do dziś, a dzięki nauczycielce WF zdecydowałam się na studia w AWF, które okazały się bardzo dobrym wyborem.
Czy to, że jesteś absolwentką klasy o profilu humanistycznym, miało wpływ na sprecyzowanie Twoich życiowych planów, wyborów?
To, że chciałabym być artystką wiedziałam już dużo wcześniej. Wybrałam natomiast ten profil, gdyż mam zdecydowanie umysł humanistyczny. Niestety, nie było kierunku artystycznego czy wokalno - aktorskiego, bo gdyby był, wybrałabym bez wahania właśnie taki.
Przyjemność, dobra zabawa, sposób na życie, rywalizacja? - jaką rolę w Twoim życiu odgrywa popularny teleturniej „Jaka to melodia”, w którym możemy Cię oglądać?
„Jaka to Melodia” to dla mnie coś więcej niż tylko program rozrywkowy. Tak, można to nazwać sposobem na życie. Uwielbiam go, bo to połączenie wielu rzeczy, które kocham. Jest tam dobra muzyka, śpiew, taniec, humor, zdrowa dawka adrenaliny i rywalizacji oraz cudowni ludzie. Ten program ma szczególne miejsce w życiu mojej rodziny. To dzięki mojemu starszemu bratu zaczęłam grać, bo to on pierwszy wystąpił w tym programie i wciągnął mnie w ten świat melodii. Mam nadzieję, że JTM będzie się nadal rozwijać i jeszcze przez wiele lat będzie gościć w naszych domach.
Czy dziewczynie z małego miasteczka trudno jest zaistnieć w świecie show biznesu?
Powiem tak, nie jest łatwo, bo ”samo się nic nie robi”. W każdej dziedzinie, żeby coś osiągnąć, trzeba się trochę „spocić”. Jestem zadowolona z tego, co osiągnęłam do tej pory, ale nie ukrywam, że moje plany zawodowe na tym się nie kończą.
Jak oceniasz polski show biznes?
Polski show biznes jest interesujący i zaskakujący. Jest tam wielu artystów, na których warto zwrócić uwagę i których cenię. Cieszę się, że część z nich udało mi się poznać osobiście i miałam przyjemność z nimi pracować. Mam nadzieję na współpracę jeszcze z wieloma innymi gwiazdami w przyszłości.
Co poradziłabyś tym, wszystkim, którzy marzą o karierze artystycznej, ale może nie mają tyle odwagi i determinacji, by podążać tą drogą?
Jeżeli są przekonani o tym, co chcą robić, to niech walczą o swoje marzenia. Im bardziej stroma droga na szczyt, tym piękniejszy widok z góry. Jak komuś bardzo na czymś zależy, to znajdzie w sobie wystarczająco odwagi i determinacji, by to zdobyć. Jedyne, co mogę poradzić, to wyrzućmy schematy, myślmy sercem i podążajmy za tym, co kochamy, a dojdziemy dokładnie tam, gdzie chcemy.
Rola marzeń w filmie, w teatrze – czy jest taka?
Wszystko, co najlepsze mam nadzieję jeszcze przede mną. Jest wiele ról, które chciałabym zagrać, wiele emocji, które jako aktorka chciałabym przekazać i wiele pięknych piosenek, które chciałabym zaśpiewać. Ja nie boję się marzyć i robię to odważnie, więc mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, gdy usłyszy o mnie cały świat (śmiech). Jak to mawiała moja pani profesor: ”Sky is the limit”.
Jakie są Twoje artystyczne plany na przyszłość?
Planów jest naprawdę wiele, związanych nie tylko z aktorstwem i śpiewaniem, ale nie lubię zapeszać. Bardzo bym chciała, żeby wszystkie się spełniły i tego możecie mi życzyć.
Zatem, życzymy Ci, Moniko, żeby spełniły się Twoje wszystkie, artystyczne i osobiste, plany na przyszłość. Serdecznie dziękujemy za rozmowę.
Ja również bardzo dziękuję za rozmowę. A wszystkim młodym ludziom, którzy mają marzenia, powiem, żeby nie bali się ich realizować.
źródło: www.lubartow24.pl | www.jmcstudio.pl
Karol ZALEWSKI - I Liceum Ogólnokształcące ukończył w 2002 roku, jest absolwentem Politechniki Lubelskiej, Wydział Inżynierii Środowiska. Obecnie pracuje jako inżynier budowy. Harcerz, instruktor ZHP, wspinacz, (ultra)maratończyk, miłośnik gór i turystyki wysokogórskiej, żeglarz, narciarz biegowy oraz mors, koszykarz amator, patriota i katolik, inżynier. Do tej pory zdobywał najwyższe szczyty Tatr Polskich latem jak i zimą. Ostatnio zdobył kilka szczytów 4-tysięcznych w górach Tien Shan w Kirgistanie w Azji Środkowej, między innymi jest pierwszym zdobywcą liczącego 4650 m n.p.m. wierzchołka Sary-Beles (sierpień 2016) oraz dwóch pięciotysięczników Kaukazu: Kazbek 5033 m n.p.m. (Gruzja) oraz Elbrus 5642 m n.p.m. (Rosja). Dodatkowo jego ekipa jest pierwszą polską ekipą, która przepłynęła wysokogórskie jezioro Kel-Suu (długość: 12 km; położenie: 3500 m n.p.m.).
Wiecej informacji o naszym absolwencie można przeczytać na jego stronie: http://karolzalewski.com.pl
Marek MAJEWSKI - Absolwent I LO w Lubartowie, matura 1997, klasa „D”, wychowawca Janusz Kunc. Urodzony w Lublinie, 3 marca 1978 r., wokalista, gitarzysta, kompozytor i realizator dźwięku. Wyróżniony nagrodą jury podczas festiwalu Żakeria '98. Współpracował z wieloma czołowymi polskimi muzykami. Współpracował z Rafałem Brzozowskim w roli gitarzysty koncertowego, pojawiając się m.in. na takich koncertach jak ESKA MUSIC AWARDS oraz LATO ZET i DWÓJKI. Współzałożyciel i gitarzysta rockowego zespołu MACHEEZMO, z którym nagrał materiał demo oraz pierwszą płytę. Od 2009 do 2012 roku, wokalista progresywno-rockowego zespołu ACUTE MIND, z którym wydał debiutancką płytę "ACUTE MIND". Album został nagrodzony bardzo dobrymi recenzjami w kraju jak i na świecie. Singiel "Misery", który promował płytę, dotarł do 11 miejsca Listy Przebojów Trójki. Od 2012 do 2017 roku był wokalistą i drugim gitarzystą w śląskim zespole OSADA VIDA. W dorobku zespołu z udziałem Marka powstały 2 płyty: "PARTICLES z 2013 r. oraz "The After-Effect" z 2015 r. Utwory z tych wydawnictw gościły dość często w Radiowej Trójce oraz w wielu rozgłośniach radiowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. W roku 2013 Marek dołączył również w charakterze gitarzysty do jednego z czołowych lubelskich zespołów pop-rockowych GRUPA GOŚCIE. Zespół w 2015 wydał debiutancką płytę PIERWSZE ROZDANIE. Obecnie ponownie tworzy zespół ACUTE MIND, z którym pracuje nad nowym albumem.
Źródła zdjęć: R. Patyra (sport.tvp.pl), P. Wilkowicz (rp.pl), A. Kuklewicz (polsat.pl), I. Działa (ilonadziala.pl), J. Lalka (bbn.gov.pl), M. Granat (trybunal.gov.pl), A. Pasek-Suska (nk.pl), I. Sitkowska (fejkin.blogspot.com), D. Wyczesany (filmpolski.pl), T. Neszow (polskisnooker.pl), D. Działa (walka.sport24.pl), M. Łabędź (goldenline.pl), K. Zalewski (własne), M. Majewski (autor: Tomasz Pączek)