Szanowni Państwo,

  1. w dniu 16 października 2022 r. rozpoczynają się zawody I stopnia XXX Olimpiady Informatycznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych,
  2. od 19 września 2022 r. trwają zawody I stopnia XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów dla uczniów szkół podstawowych

Olimpiady organizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. 2002, nr 13, poz. 125, z późno zm.). 


Olimpiada Informatyczna (Ol) jest olimpiadą przedmiotową adresowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych. Olimpiada jest konkursem indywidualnym skierowanym do wszystkich uczennic i uczniów zainteresowanych informatyką, w szczególności programowaniem. Mogą w niej brać udział także uczniowie szkół podstawowych. Tegoroczna, trzydziesta edycja Olimpiady rozpoczyna się 17 października. I etap odbędzie się w dniach 17 października - 21 listopada 2022 r. przez Internet. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie oi.edu.pl w zakładce "Jak zacząć" (https://www.oi.edu.pl/l/jak_zaczac). Finaliści i laureaci Ol są zwolnieni z oceną celującą z egzaminu maturalnego z informatyki i mają wolny wstęp na informatykę i kierunki pokrewne na większości uczelni w Polsce. 


Więcej informacji znajduje się na stronie oi.edu.pl.


Olimpiada Informatyczna Juniorów (OIJ) jest olimpiadą przedmiotową adresowaną do wszystkich uczennic i uczniów szkół podstawowych zainteresowanych informatyką, w szczególności programowaniem. Pierwszy etap OIJ rozpoczął się 26.09.2022 r. i potrwa do 5.01.2023 r. Polega on na samodzielnym, zdalnym rozwiązywaniu zadań programistycznych przez zarejestrowanych uczestników OlI oraz na teście wiedzy informatycznej, który odbędzie się w szkole ucznia (pod opieką nauczyciela) dnia 27.10.2022. Sześć zadań programistycznych podzielonych są na dwie grupy. Zadania otwarte pozwolą uczniom na zdalne zapoznanie się z wynikiem i ewentualne wprowadzenie poprawek. Wyniki zadań w formule zamkniętej uczniowie poznają dopiero po zakończeniu I etapu OlI. Zadania mogą być rozwiązywane przez cały czas trwania I etapu. Do zdobycia jest 600 punktów za zadania programistyczne i 200 punktów za test wiedzy. Uczniowie samodzielnie decydują, które zadania podejmą się rozwiązać i czy będą uczestniczyć w teście. Podjęcie się wszystkich wyzwań zwiększa ich szansę na awans do II etapu OH. Informacje dla uczennic i uczniów dotyczące tego jak wystartować w Olimpiadzie, dlaczego warto to zrobić oraz przewodnik po XVII OlI można znaleźć pod adresem: https://oij.edu.pl/zawodnik/start/. Finaliści i laureaci Olimpiady otrzymują celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z informatyki i są przyjmowani do wybranych szkół ponadpodstawowych w całym kraju poza zwykłym postępowaniem kwalifikacyjnym. Więcej informacji znajduje się na stronie oij.edu.pl.


Rejestracja do obydwu olimpiad jest dostępna przez cały czas trwania zawodów I stopnia.  Uczniowie mogą przystąpić do zawodów przez cały okres ich trwania! 

Aby dotrzeć do zainteresowanych uczniów przygotowaliśmy plakaty informacyjne, zawierające podstawowe informacje na temat olimpiad: terminarz zawodów, adresy stron internetowych Olimpiad oraz adresy stron portali treningowych, gdzie młodzież może przygotowywać się do zawodów. Plakaty dostępne są na naszych stronach internetowych pod adresami: 

Źródło: https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=12280