Acitrezza, Isola Lachea, Taormina, Aci Castello , Motta S. Anastasia... To tylko niektóre z miejsc, które gościnni nauczyciele i uczniowie ze szkoły Istituto Tecnico Industriale "S.Cannizzaro" pokazali nam podczas naszego pobytu w Katanii na Sycylii w dniach 19-23.X.2009 roku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Comenius zatytułowanego „Zamki - cenne historyczne dziedzictwo”. W projekcie uczestniczy także szkoła z Portugalii i Turcji. Całość jest koordynowana przez stronę włoską.

Projekt został przygotowany tak, aby dać uczestnikom okazję do prowadzenia wielokulturowego dialogu oraz do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Metodyka jest oparta na metodach interaktywnych. Zajęcia są atrakcyjne dla uczniów: krótkie wykłady, badanie pewnych przypadków, wspólne uczenie się ( praca w grupach ), korzystanie z multimediów i uczestniczenie w wycieczkach i zajęciach poza szkołą.

Już od pierwszych dni września młodzież z sześciu klas naszej szkoły opracowywała materiały dotyczące dwunastu polskich zamków, którymi chcieliśmy się pochwalić przed naszymi zagranicznymi partnerami. Wybór był trudny, ale ostatecznie wybraliśmy zamki w doskonałej kondycji (np. Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie), zamki po dużej przebudowie (np. Zamek Lubelski) oraz malownicze ruiny (np. Krzyżtopór, zamek w Janowcu). Materiał, który został zgromadzony przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli historii, geografii i wiedzy o kulturze opisywał genezę zamków, ich dzieje, strukturę i architekturę. Kolejnym krokiem było tłumaczenie materiałów na język angielski, gdyż to właśnie tym językiem posługują się wszyscy uczestnicy projektu.

Z pięknymi opisami zamków w języku polskim i angielskim oraz wieloma zdjęciami, troje uczniów (Adrianna Zyga, Kamil Mitura, Piotr Sajda) pod opieką nauczyciela języka angielskiego Małgorzaty Frydrych wyleciała w dniu 19.X.2009 roku do Katanii na Sycylii na kilkudniowe spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie.

Piękna wyspa, wspaniałe zabytki Katanii leżącej u podnóża Etny, malownicze okoliczne miasteczka i wysepki podbiły nasze serca. Rozkoszowaliśmy się ładną pogodą, pysznym jedzeniem i serdecznością gospodarzy. Dni spędzone w Katanii wypełnione były pracą nad materiałami przygotowanymi przez wszystkich uczestników projektu oraz zwiedzaniem Katanii i okolicznych miejscowości. Byliśmy w pięknych sycylijskich zamkach (np. Zamku Ursino i w zamku w Motta S. Anastasia), w malowniczym miasteczku Taormino i Acitrezza, zwiedziliśmy gmach opery w Katanii i gmach dawnego klasztoru benedyktyńskiego, gdzie obecnie mieści się uniwersytet. Wszyscy uczestnicy spotkania porozumiewali się w języku angielskim, co dawało uczniom okazję do ćwiczenia swoich sprawności językowych.

Odczuwając chęć kontynuowania znajomości, uczniowie wymienili się adresami mailowymi i są ze sobą w kontakcie. Nie tylko wspominają mile spędzony czas w Katanii, ale wspólnie przygotowują materiały do następnego spotkania, które odbędzie się w Marco d Canaveses w Portugalii w maju 2010 roku.

Obecnie pracujemy nad ujednoliceniem tekstu o dwunastu polskich zamkach. W trakcie kolejnych etapów naszej pracy dodamy informacje o legendach związanych z wybranymi zamkami, postaramy się zebrać informacje jak wyglądało życie codzienne mieszkańców zamków oraz w jakim stanie są one obecnie. Opisy te zostaną opublikowane w broszurce, która zostanie wydana na wiosnę 2011, czyli na zakończenie projektu. Wszystko wskazuje na to, że nasza młodzież ma jeszcze przed sobą sporo ciekawej pracy i kilka miłych spotkań w gronie uczestników projektu.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg