Program Comenius Zamki - cenne historyczne dziedzictwo.pps

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie mieli niezwykłą okazje wyjazdu do Portugalii w ramach programu Comenius realizowanego w tej szkole. Była to niesamowita szansa nie tylko zapoznania się z kulturą innych krajów, ale także wypromowania naszego regionu i doszlifowania języka.

Dla nas, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie było to wielkie przeżycie. Wyruszyliśmy już o 4:00 rano, aby po wyczerpującej podróży samolotem, późnym wieczorem dostać się do Porto - jednego z największych miast Portugalii. Tam ciepło przyjęci, przejechaliśmy do celu - miejscowości Marco de Canaveses gdzie znajduję się jedna ze szkół partnerskich. Zakwaterowani, po całodziennej podróży poszliśmy spać. Następnego dnia ruszyliśmy do położonej nieopodal szkoły, gdzie rozpoczęliśmy pracę nad projektem Comenius. Mieliśmy także niewątpliwą okazję zobaczyć jak wygląda życie ucznia szkoły średniej w Portugalii, a także obejrzeć samą szkołę i prace wykonane przez uczniów. W drugiej części dnia pojechaliśmy do Muzeum Douro, gdzie odwiedziliśmy winnicę i zobaczyliśmy jak jest produkowane wino.

Kolejny dzień w większości był poświęcony realizacji założeń projektu, to znaczy zwiedzaniu zamku. Wybrany został zamek w Guimarães. Budowla ta pochodzi z X wieku i pierwotnie była twierdzą, chroniącą mieszkańców miasta przed atakami Maurów i Normanów. To jedna z wielu ciekawostek, jakich dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Byliśmy bardzo zainteresowani zarówno opowieściami, jak i wyglądem zamku. Nie mniej ciekawy był, zwiedzany przez nas następnie, zabytkowy klasztor. Życie średniowiecznych mnichów było bardziej interesujące, niż myśleliśmy. Ten dzień wspominamy bardzo miło nie tylko ze względu na miejsca, które zobaczyliśmy, ale też dlatego, że nawiązaliśmy znajomość z uczniami z Portugalii. Przekonaliśmy się, że są bardzo otwarci i sympatyczni i mimo iż różnią się nasze kultury, możemy znaleźć wspólne tematy i zainteresowania.

Ostatni dzień naszej podróży rozpoczęliśmy od zwiedzania uniwersytetu w Coimbrze. Byliśmy zachwyceni zabytkowym budynkiem uczelni. Duże wrażenie zrobiła też na nas biblioteka, gdzie regały z książkami sięgały kilkudziesięciu metrów, a zdjęcie jednej z nich wymagało wejścia na drabinę. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po innych częściach uniwersytetu, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat studiów i studentów. Kolejnym miejscem, jakie odwiedziliśmy było jedno z najpiękniejszych portugalskich miast - Porto. Byliśmy nim oczarowani jeszcze zanim wysiedliśmy z autobusu. Pierwszym miejscem, jakie zobaczyliśmy tam, była słynna księgarnia,a kolejnym zabytkowa katedra, zbudowana w stylu gotyckim. Gdy zakończyliśmy zwiedzanie, nadszedł długo wyczekiwany przez nas moment - poszliśmy nad ocean. Choć pogoda nie była wymarzona, wrażenie było niesamowite. Żałowaliśmy, że nie możemy zostać tam dłużej. Następnie udaliśmy się na ostatnią już wspólną kolację. Po jej zakończeniu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda Porto po zmroku. Najpiękniej wyglądał oświetlony most. Gdyby było to możliwe, zostalibyśmy tam jeszcze długo, by nacieszyć się wspaniałymi widokami. Niestety następnego dnia przyszło pożegnać się z przyjaciółmi z innych krajów i samolotem powrócić do Polski. Jedyne co nam teraz zostanie to czekać na delegacje z innych krajów, które pojawią się w murach naszej ZS 2 już jesienią.

2010_0527_190714.jpgObraz-325.jpgObraz-488.jpgod-wlocha.jpgportugalia.jpg