Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca i został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się 22 grudnia 1992 roku w Rio de Janeiro. Zgromadzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych już wtedy zauważyło ogromny problem - ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody DNIA WODY odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie ludziom i państwom wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną regionów świata. Gwałtowny wzrost populacji, zmiany klimatyczne, klęski żywiołowe oraz konflikty zbrojne i industrializacja doprowadziły do globalnego problemu zagrożenia i spadku zasobów wody. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie, dlatego Światowy Dzień Wody to dobry moment, aby przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Nie powinniśmy jej zanieczyszczać i z rozsądkiem nią gospodarować, a nie marnować.
Pamiętajmy że WODA TO ŻYCIE.
Sposoby na oszczędzanie wody - Poniżej znajdziesz kilka prostych rad, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę:
- Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia – kiedy jesteśmy zajęci szorowaniem zębów, niech woda się nie leje – dzięki temu zaoszczędzimy wiele litrów wody pitnej w skali roku.
- Bierz krótki prysznic, zamiast kąpieli – kąpiel kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem, jednak jeśli często jej zażywamy, marnujemy ogromne ilości wody. Dlatego na co dzień lepiej wziąć szybki prysznic, natomiast kąpiel pozostawić na wyjątkowe okazje.
- Podlewaj kwiaty ugotowaną wodą – domowe kwiaty możemy podlać wodą, w której gotowaliśmy warzywa lub jajka – dzięki temu nie zostanie ona zmarnowana, a rośliny zostaną dodatkowo odżywione. Jeśli używamy dzbanka filtrującego, podczas wymiany filtra nie wylewajmy wody do zlewu, ale również wykorzystajmy ją do podlania roślin.
- Usuń awarie – cieknący kran, oprócz tego, że wydaje irytujący dźwięk, jest również przyczyną marnowania wody. Zatem na bieżąco usuwajmy wszystkie awarie związane z wyciekiem wody.
- Nie marnuj jedzenia – marnowanie jedzenia jest tożsame z marnowaniem wody – do produkcji jedzenia, szczególnie mięsa, zużywa się bardzo dużo wody, więc kiedy wyrzucamy produkty spożywcze, wylewamy sporo wody.
- Pierz i zmywaj, kiedy to konieczne – pralkę i zmywarkę uruchamiajmy dopiero wówczas, kiedy będą pełne lub kiedy nie mamy już na czym jeść ani co założyć.
- Nie odkręcaj wody maksymalnie – kiedy myjemy ręce lub płuczemy warzywa pod bieżącą wodą, nie odkręcajmy wody do oporu, ponieważ wówczas większość wody i tak nie zostanie wykorzystana, ale trafi do odpływu lub rozbryzga się wokół.
- Skorzystaj z nowych technologii – na rynku dostępne są rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić wodę. Do takich urządzeń należą spłuczki z możliwością regulowania ilości wody, krany i baterie oszczędzające wodę oraz słuchawki prysznicowe z funkcją napowietrzania, dzięki której zużywa się mniej wody.
ZS2