W dniu 1 lutego 2023 roku, uczniowie klasy III P z Zespołu Szkół nr 2 pod opieką Pani Profesor Małgorzaty Sabat, udali się na niecodzienną lekcję historii do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Mickiewicza w Lubartowie.

Z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego została  przygotowana specjalna wystawa. ”Powstanie styczniowe 1863 – 1864. Historia - Literatura.Autorami i kuratorami tej ekspozycji są p. Dorota Gadzała i p. Andrzej Rybak.

Pod kierunkiem Pani Doroty Gadzały, mogliśmy obejrzeć przygotowane eksponaty dotyczące zrywu niepodległościowego,ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, jakie rozegrały się na ziemi lubartowskiej. Poznaliśmywiele interesujących faktów na temat bohaterów powstania z naszego regionu, w tym Bolesława Prusa, którego losy związane są  z naszym miastem.Oglądaliśmy zdjęcia pomników i krzyży upamiętniające bohaterów powstania styczniowego, które znajdują się w naszych okolicach. Zaprezentowane  nam zostały stroje lubartowskie z tamtej epoki, przedstawione motywy  wydarzeń 1863 r. w naszej literaturze, poezji i sztuce.Interesująca wystawaprzykuła uwagę uczniów i wzbogaciła ich wiedzę, zwłaszcza odnoszącą się do historii regionalnej. Ten niekonwencjonalny charakter zajęć okazał się być dla  uczniów bardzo atrakcyjny.

Zespół pracowników biblioteki serdecznie zaprasza uczniów do korzystania z  bogatych zasobów i atrakcyjnie  zaaranżowanej przestrzeni Biblioteki Miejskiej.

{AG}kk/2022/grudzien/7/