Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to ciesząca się wysoką renomą przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kancelarii Sejmu RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Od wielu lat eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu. Udział w okręgowym i centralnym etapie jest dla jej uczestników okazją do zapoznania się i dyskusji ze znanymi polskimi historykami. Rywalizacja w ramach olimpiady stwarza jej uczestnikom możliwość spotkania innych pasjonatów historii ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, sprawdzenia swojej wiedzy, jest też drogą na wymarzone studia.

Udział uczniów „z Chopina” w Olimpiadzie Historycznej jest już naszą wieloletnią tradycją. W tym roku szkołę w okręgu lubelskim XLIV Olimpiady Historycznej reprezentowało 3 uczniów: Karolina Borowiec, Iwona Derecka, obie z klasy III c oraz Dariusz Sokołowski z klasy II c, wszyscy z klas o profilu prawniczym. W tych klasach uczniowie realizują program historii w zakresie rozszerzonym, a dodatkowo historia jest ich wielką pasją.

Etap pisemny odbył się 13 stycznia 2018 r., uczestniczyło w nim 168 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego.

Do eliminacji ustnych, które odbyły się 20 stycznia 2018 r., zakwalifikowało się 47 uczniów. Dariusz Sokołowski znalazł się elitarnym gronie 8 uczniów, którzy uzyskali awans do etapu finałowego, który odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2018 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !