W dniach 12 -14.06 2022 r. w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie odbył się finał VII Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Wzięło w nim udział 16 drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach regionalnych w całej Polsce. Województwo lubelskie reprezentowali uczniowie ZS nr 2 im. Ks. P. K. Sanguszki: Paweł Dejko kl. III P, Krystian Rożko kl. III P, Mateusz Borzęcki kl. III P, Kacper Sowa kl. II P oraz Hubert Nowakowski kl. I P.

Turniej Debat Historycznych, to największy ogólnopolski projekt edukacyjny oparty na zasadach debaty oksfordzkiej, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Debaty oksfordzkie są bardzo wymagające, aby zwyciężyć należy połączyć ogromną wiedzę na dany temat z umiejętnościami retorycznymi, które są tak samo ważne jak specjalistyczna wiedza. Poprzez wykorzystanie metody debaty oksfordzkiej projekt uczy samodzielnego myślenia, budowania logicznej argumentacji, słuchania innych, a także brania odpowiedzialności za wypowiedziane przez siebie słowa. Mimo, że uczniowie nie przeszli do wielkiego finału, który odbywał się w Sali Kolumnowej Sejmu RP, to i tak spisali się na medal. Reprezentanci przeprowadzili szereg ciężkich i wyrównanych debat koncentrujących się wokół najważniejszych okresów historii najnowszej Polski, a do przejścia do ścisłego finału zabrakło bardzo niewiele.

Uczniowie przygotowywani byli do konkursu przez nauczycielkę historii, panią Małgorzatę Sabat.

Gratulujemy uczniom I LO w Lubartowie i życzymy im dalszych sukcesów.

Ogólnopolska Licealiada w Tenisie Stołowym Drużynowym Dziewcząt i Chłopców, Limanowa, 16-18.06.2022 r. 

Zajęciem VI miejsca w Polsce drużyna chłopców z ZS nr 2 im. Ks. P. K. Sanguszki w Lubartowie zakończyła tegoroczne zmagania we współzawodnictwie szkół w tenisie stołowym. Należy zauważyć, iż jest to największy spośród dziesiątek sportowych sukcesów w roku szkolnym 2021/2022 uczniów popularnej szkoły z ul. Chopina, która za cel stawia sobie nie tylko na wysokie wyniki nauczania, ale też rozwój sportu szkolnego oraz dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną uczniów.

10 czerwca reprezentacja I LO w Lubartowie w składzie Jakub Budzyński (3B) i Aleksandra Grabowska (3B) pod opieką p. Bożeny Dziedzic wzięli udział w etapie wojewódzkim konkursu ,,Powtórka przed maturą" z biologii. Była to doskonała okazja by sprawdzić swoje umiejętności przed przyszłorocznym egzaminem maturalnym. W 10. jubileuszowej edycji konkursu, który odbył się w gościnnych progach Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, Jakub Budzyński zdobył wyróżnienie.

 

W ramach cyklicznej akcji Nasza Galeria, już po raz trzeci w tym roku szkolnym, w bibliotece szkolnej ZS2 odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku uczennic klas pierwszych: Juli Kirylak, Alicji Fil i Mai Zdziobłowskej. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, do których uczęszczają młode artystki (ID i IB), dyrekcja szkoły, nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele j. polskiego.  Niepisaną tradycją szkoły są wystawy prac uczniów uzdolnionych artystycznie, którzy mogą w ten sposób zaprezentować swój dorobek artystyczny, podzielić się pasją i działalnością twórczą na forum szkoły oraz inspirować innych uczniów do pokazania siebie i swoich zdolności. Gratulujemy talentu bohaterkom piątkowej uroczystości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki na artystyczną ucztę autorstwa uczennic naszej szkoły.

Dowód na to dały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie włączając się 1 maja 2022 r. w doroczną imprezę organizowaną przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Była to Mundurowa Majówka z Sokołem.

Grupa uczennic szkoły z ul. Chopina w składzie: Patrycja Laskowska IIIB, Małgorzata Kołodziejczyk IIIS, Andżelika Wierzchoń IIIS, Patrycja Gąsior IIH, Nadia Benet IM, Weronika Duda IM, Martyna Lal IM, Julia Podleśna IM, Gabriela Rzymańska IM uświetniła tę imprezę pokazem swoich akrobatyczno – tanecznych umiejętności.

Dziewczęta pod okiem Małgorzaty Mazurek-Filip przygotowały występ składający się z dwóch części.

Pierwsza nawiązywała do historycznych zapisków z lat 30-tych ubiegłego wieku znalezionych w bibliotece pałacowej, dotyczących ćwiczeń uprawianych przez nasze prababki na terenie Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. W tej części dziewczęta wystąpiły w strojach inspirowanych  historycznymi fotografiami.

Część drugą stanowił pokaz akrobacji połączonych układem tanecznym do współczesnego  utworu.

Zarówno dziewczęta jak i goście odwiedzający tego dnia kompleks parkowo – pałacowy bawili się wspaniale.