W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc utalentowani uczniowie I LO w Lubartowie z ul. Chopina. Podjęli się oni intelektualnego wyzwania zrozumienia,  zainspirowania się twórczością poety intelektualnego, jakim był Zbigniew Herbert.

Celem konkursu ,,Inny Herbert” zorganizowanego przez UMCS – Instytut Filologii Polskiej w Lublinie, było zachęcenie młodych ludzi do lektury dzieł poetyckich i biografii poety oraz próby odpowiedzi jak dzisiaj jest on odbierany, co stanowi o jego odrębności w konfrontacji z innymi poetami współczesnymi. Mottem ich  literackich i poetyckich rozważań stały się słowa Herberta, że sferą działalności artysty jest ,,rzeczywistość, uparty dialog człowieka z otaczającą go rzeczywistością konkretną, z tym bliźnim, z tą porą dnia, kultywowanie zanikającej umiejętności kontemplacji”. Wspaniałym zwieńczeniem tych rozmyślań były wyniki konkursu, w kategorii literackiej :

- III Nagrodę otrzymał Kacper Liżewski z klasy II A, którego opiekunem jest p. Karolina Oleksiejuk,

- Wyróżnienie zdobyła Aleksandra Pyła z klasy I A, pracująca pod kierunkiem p. Beaty Cieślak. 

Na Olę czekała jeszcze jedna niespodzianka- otrzymała ( jedyną!!! ) Nagrodę specjalną przyznaną przez studentów Filologii Polskiej. Było to ogromnym zaskoczeniem, ale przede wszystkim powodem do radości.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów twórczych.

ZS2