W ramach projektu Archimedes uczniowie uczestniczący w zajęciach dodatkowych z chemii i biologii mają możliwość udziału w obozach naukowych. Oto, jak wspominają swój pobyt na obozach nasze uczennice.

Na obozie naukowym z biologii w Mikołajewie miło spędziłyśmy sześć dni wakacji. W tym czasie uczestniczyłyśmy w zajęciach edukacyjnych, które znacznie rozszerzyły naszą wiedzę biologiczną. Najbardziej zapadło nam w pamięci rozpoznawanie mikroorganizmów żyjących w jeziorze Wigry, które obserwowanie ich pod mikroskopem. Miałyśmy również okazje spotkać się z Piotrem Malczewskim - znanym podróżnikiem i fotografem, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami wyniesionymi z różnych ekspedycji. Ponadto obejrzałyśmy wiele prezentacji przedstawiających faunę i florę Wigierskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć terenowych, na ścieżce edukacyjnej „Las” miałyśmy okazje zobaczyć wiele unikatowych gatunków roślin. Uczestniczyłyśmy również w ciekawych warsztatach kulinarnych, na których same gotowałyśmy typową dla tego regionu potrawę -kartacze, a także warsztatach ceramicznych rozwijając nasze zdolności manualne. Podczas pobytu na obozie spacerowałyśmy po okolicznych terenach, zwiedzałyśmy muzea, ale nie zabrakło również czasu na integracje z resztą grupą, w której było 24 osoby. Warunki mieszkaniowe były bardzo dobre, podobnie jak serwowane posiłki.

Według nas wyjazd był bardzo udany. Podobał nam się plan obozu, towarzystwo, wyrozumiali opiekunowie oraz miejsca, które zwiedziłyśmy. Wróciłyśmy zadowolone i wzbogacone o nowe wiadomości i umiejętności.

Natalia Danił i Roksana Hałasa klasa IIf

Obóz naukowy z chemii odbył się podczas ferii zimowych w Warszawie, a zajęcia odbywały się głównie na Politechnice Warszawskiej i dotyczyły zagadnień związanych zarówno z chemią organiczną jak i nieorganiczną. Bardzo podobała mi się organizacja zajęć-każdego dnia prowadzone były one przez innego wykładowcę. Najbardziej polubiłam samodzielne wykonywanie i analizowanie doświadczeń. Miałam również okazje zapoznać się z nowoczesna aparaturą wykorzystywaną w pracowniach chemicznych, której nie miałam do tej pory okazji wypróbować.

Wyjazd do Warszawy obfitował również w dodatkowe atrakcje, które odbywały się każdego dnia po zajęciach w laboratoryjnych. Do najciekawszych mogę zaliczyć: wyjście do teatru na spektakl pt: „ Bożyszcze kobiet” z Piotrem Gąsowskim w roli głównej, wyjazd do kina 3D na film pt: „Avatar”, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz stolicy. Cały wyjazd sprzyjał integracji grupowej. Dodatkowym atutem obozu były urozmaicone posiłki oraz dobre warunki zakwaterowania w hotelu „Atos”. Warto wspomnieć też o sympatycznych opiekunkach , które zajmowały się grupą.

Obóz oceniam jak najbardziej pozytywnie. Moja wiedza z chemii bardzo się poszerzyła, a wykonywane doświadczenia zaciekawiły mnie. Wyjazd dał mi szansę zwiedzenia Warszawy, uczelni i przybliżył mi „życie studenckie”. Na obu obozach poznałam wiele ciekawych osób, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Na długo pozostaną w mojej pamięci oba wyjazdy. Myślę , że warto uczestniczyć w takich warsztatach, które dają zupełnie odmienna, ale przyjazna wizję szkoły.

Roksana Hałasa klasa II f