KRONIKA PROJEKTU

 

W dniach 11 – 16 IX 2011 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z Romuvos Gimnasium w Siauliai na Litwie.
Spotkaliśmy się by wspólnie popracować nad tematem „Wczoraj i dziś - Polska i Litwa po 20 latach wolności”.
Każdy dzień realizacji projektu wymiany młodzieży polskiej i litewskiej miał swoje hasło.

Pierwszy dzień minął pod hasłem „Poznajmy się” .Nasi goście przyjechali z lekkim opóźnieniem. Awaria autokaru! Po zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Firlej, wzięliśmy wszyscy udział w zabawach integracyjnych (najbardziej przypadła nam do gustu gra „London Bridge”). Pierwszym wspólnym posiłkiem była kolacja, na której królowały polskie potrawy. A wieczorem wspólnie bawiliśmy się na koncercie grupy ENEY.

 

Drugiego dnia wcieliliśmy się w rolę przewodników po Lubartowie. W czasie spaceru pokazaliśmy naszym gościom lubartowskie zabytki, a także to, co zmieniło się w naszym mieście w ciągu ostatnich 20 lat. Zadaniem naszym było - na podstawie starych fotografii Lubartowa - rozpoznać te miejsca i je sfotografować. Spacer po mieście i wykład w Muzeum Regionalnym ułatwiły nam przygotowanie wystawy „Lubartów i Siauliai – wczoraj i dziś”. Po obiedzie bawiliśmy się przy quizie o Unii Europejskiej. Wieczorem przy ognisku uczyliśmy naszych kolegów kroków poloneza. Było śmiesznie.

 

Trzeciego dnia byliśmy w Lublinie, który zwiedzaliśmy Jagiellońskim Szlakiem Unii Lubelskiej. Spacer zakończyliśmy przy Pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Po południu Litwini zaprezentowali swój kraj, miasto i szkołę, pokazali prezentację o patronie naszej szkoły, następnie wspólnie uzupełniliśmy drzewo genealogiczne Sanguszków, odszukując litewskie korzenie patrona naszej szkoły. Wszak ten dzień upływał nam pod hasłem „Wspólne korzenie”.
A wieczorem próbowaliśmy tradycyjnych potraw litewskich takich jak: sękacz, biały ser z ziołami czy tradycyjny litewski chleb. Później rozpoczęliśmy naukę narodowego tańca litewskiego greceniki.

 

Czwarty dzień naszego wspólnego pobytu hasłem „Z demokracją na ty”. Pojechaliśmy więc do Warszawy, byliśmy z wizytą w Sejmie RP. Przy okazji pokazaliśmy gościom uroki stolicy: Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście. Warszawa zrobiła na naszych litewskich kolegach ogromne wrażenie.

 

Piąty dzień był również dla nas dużym wyzwaniem. Po obejrzeniu pałacu Zamoyskich w Kozłówce, rozpoczęliśmy warsztaty edukacyjne w Galerii Socrealizm, celem których było zapoznanie nas z realiami życia w socjalistycznym państwie. Następnie po obejrzeniu prezentacji multimedialnych pt. „ Drogi do wolności” z wielkim zapałem wykonaliśmy plakaty przedstawiające ludzi i wydarzenia, dzięki którym kraje Europy Środkowo- Wschodniej odzyskały w latach 1989 – 91 niepodległość.
Dzień zakończyliśmy dyskoteką w rytmach polskiej i litewskiej muzyki.

 

„Czas rozstania” - to ostatni dzień trwania projektu. Tego dnia na sali widowiskowej zaprezentowaliśmy przed społecznością szkolną jak i miasta efekty naszej tygodniowej pracy: wystawę fotograficzną „Lubartów i Siauliai – wczoraj i dziś”, plakaty i prezentacje multimedialne: „Polska droga do niepodległości”, „Litewska droga do niepodległości”. Nasze seminarium wzbogaciliśmy pokazem zdjęć, projekcją filmu – kroniki a na zakończenie pokazem narodowych tańców. Nasi przyjaciele z Litwy poradzili sobie doskonale z krokami poloneza, a my równie dobrze czuliśmy się w rytmach narodowego tańca litewskiego. Był także czas na spotkanie z mediami, swobodne rozmowy, dzielenie się swoimi wrażeniami, podziękowania, a także wymianę drobnych upominków.

Najtrudniejszy moment – pożegnanie - nie obyło się bez łez. Przez zaledwie kilka dni zdążyliśmy się dobrze poznać i zaprzyjaźnić. Obiecaliśmy sobie, że będziemy stale w kontakcie. Dziękujemy za miłe, wspólne chwile! Ačiu!„Wczoraj i dziś - Polska i Litwa po 20 latach wolności” - prezentacja multimedialna 

Relacja wideo