Trwa edukacja pozaformalna w ramach projektu „ECO WORLD – OUR FUTURE”

 Już piąty dzień uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie z Litwy ( z Kłajpedy) bawiąc się, nabywają nowe kompetencje, umiejętności i wiedzę, realizując projekt pt. „Eco świat – nasza przyszłość” finansowany w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Główne tematy podejmowane podczas tej wymiany to: dialog międzykulturowy i ekologia. Wspólne działania uczniów litewskich i polskich są doskonałą okazją do odkrywania dziedzictwa kulturowego i historycznego krajów, kształtowania świadomości ekologicznej, uczenia się zasad współpracy w międzynarodowych zespołach oraz doskonalenia kompetencji językowych .

Pierwszy dzień upłynął na grach i zabawach, mających na celu poznanie się, zdobywanie zaufania, przełamywanie barier językowych i budowanie pozytywnego klimatu w grupie. Uczestnicy wypracowali kontrakt na okres wymiany i stworzyli polsko – litewsko - angielski słowniczek podstawowych zwrotów grzecznościowych.

W drugim dniu uczestnicy wymiany odkrywali wspólną przeszłość podczas wycieczki po Lublinie szlakiem Unii Lubelskiej, a po południu wykorzystując grę terenową, goście z Litwy poznawali historię i współczesność Lubartowa.

Wieczorem młodzież polska zaprosiła swoich litewskich gości na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach Polski, przy rytmach ulubionej muzyki i degustacji potraw polskich. Rozpoczęła się również nauka kroków poloneza.

Kolejny dzień zatytułowany „Tęcza smaków” uczniowie spędzili w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. Poznawali różnorodność świata roślin oraz metody ochrony gatunków zagrożonych. Na zakończenie spotkania młodzież przygotowała sałatkę z wykorzystaniem warzyw i ziół, lemoniadę oraz oliwę wzbogaconą przyprawami z Ogrodu. Po południu odwiedzili Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym podczas warsztatów parateatralnych wcielili się w role członków rodziny Książków z Teodorówki i przedstawili fragmenty z jej życie, z maja 1939 r. Goście z Litwy przygotowali wieczór narodowy, podczas któregozaprezentowali swój kraj, miasto 
i szkołę, a także uczyli kroków tańca narodowego i częstowali smakołykami kuchni litewskiej.

Wczorajszy dzień młodzież spędziła na szlakach Poleskiego Parku Narodowego, poznając różne ekosystemy, a następnie w trakcie zajęć 
w szkółce przygotowywali glebę i siali swoje drzewa. W trakcie spacerów dokumentowali piękno natury Polesia, a następnie wykonali wystawę tych zdjęć na konkurs.

Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, gdzie każdy będzie mógł oddać swój głos na najpiękniejszą fotografię tego dnia.