We wtorek, 7 lutego 2023 r., w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja dla młodzieży.

Udział wzięli, w tej wyjątkowej lekcji historii, uczniowie ze szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego, w tym gronie reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie pod opieką p. Małgorzaty Sabat. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządu, oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Gości powitał wicewicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

W pierwszej części spotkania zaprezentowane zostały wykłady poświęcone Powstaniu Styczniowemu oraz odbyła się debata uczniów z lubelskich liceów. W drugiej części przeprowadzony został quiz o Powstaniu Styczniowym, w którym uczestniczyły 34 drużyny. Miło nam poinformować, że uczniowie z „Chopina”: Karol Dziedzic, Piotr Bocian i Kacper Iwanek z klasy III p zdobyli I miejsce.

Podczas konferencji została zaprezentowana moneta kolekcjonerska wyemitowana przez Narodowy Bank Polski na „160. rocznicę Powstania Styczniowego". Wybity z tej okazji numizmat trafił do 3 szkół - zwycięzców quizu. Jedną z monet otrzymała szkoła z Lubartowa.

Konferencję wzbogacił występ chóru „Copernicus” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Lublinie pt. „Bohaterowie Powstania Styczniowego”, a także ekspozycję strojów powstańców, przygotowaną przez rekonstruktorów z Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego.