W dniach 19-22 kwietnia 2017r. odbyła się wizyta studyjna w Gdańsku, w trakcie której finaliści IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” mieli możliwość poznać bliżej to miasto i jego historię, poczuć niesłabnącą atmosferę podniosłości walki o w pełni wolną ojczyznę.

Wśród 48 finalistów z całej Polski znalazła się uczennica Zespołu Szkół nr2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Iwona Derecka. Wraz z dwiema licealistkami z Lublina i Białej Podlaskiej będzie reprezentować województwo lubelskie.

Warsztaty filmowe, warsztaty z autoprezentacji i komunikacji interpersonalnej, spotkania ze świadkami historii, wizyta w Europejskim Centrum Solidarności… To wszystko czekało na reprezentację każdego województwa! Czas spędzony w Gdańsku nie był jedynie nagrodą, był również czasem ciężkiej pracy. W trakcie trwania warsztatów, ich uczestnicy uzyskali wiele cennych wskazówek, jak poradzić sobie podczas czerwcowego finału, który odbędzie się we Wrocławiu.

Teraz czas na najcięższy etap przygotowań. Przed uczniami stoi nie lada wyzwanie! Każda z 16 drużyn przygotuje prezentację lub film na jeden z tematów zaproponowanych przez organizatorów olimpiady. Drużyna lubelska wybrała temat: Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989. Już we Wrocławiu na finalistów czeka obrona prezentacji oraz egzamin sprawdzający poziom ich wiedzy z historii najnowszej Polski.

ZS2  

 

solidarnosc2.jpgsolidarnosc1.jpg