Pamięć o przeszłości to zobowiązanie, które czyni nas mądrzejszymi i pozwala nam budować wspólnotę, tę najbliższą, czyli rodzinę, i tę szerszą – naród.

To zobowiazanie już od dziesięciu lat przyświeca organizatorom wojewódzkiego konkursu "Rodzinna historia" - Zespołowi Szkół Elektronicznych w Lublinie, Instytutowi Historii UMCS, Instytutowi Pamięci Narodowej oddział Lublin oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Tegoroczna jubileuszowa educja konkursu zachęcała młodzież do opowiedzenia historii swojej rodziny inspirowanej starymi zdjęciami bądź innymi pamiątkami, które łączą się z konkretnymi wydarzeniami historycznymi z lat 1939-1989. Cieszymy się, że dwoje naszych uczniów – Laura Włoch (Ic) i Mateusz Osior (Ic) wzięło udział w konkursie, wsłuchało się w historie swoich dziadków i stworzyło prace konkursowe opowiadające i o traumatycznych doświadczeniach II wojny światowej, i o trudnej rzeczywistości lat 70 ubiegłego wieku. X edycja konkursu "Rodzinna historia" okazała się szczęśliwa dla Laury Włoch, która 26 kwietnia 2017 r. na Zamku Lubelskim odebrała za swoją prezentację multimedialną poświęconą wojennym przeżyciom babci Janiny - 3 nagrodę.

Jesteśmy dumni i gratulujemy!