W dniach 25 -26 V 2011 r w naszej szkole odbyła się wizyta przygotowawcza, poprzedzająca realizację projektu pt. „Wczoraj i dziś - Polska i Litwa po 20 latach wolności”.

Program dwudniowej wizyty przygotowawczej był bardzo intensywny. Wspólnie z naszymi partnerami z Romuvos Gimnasium w Siauliai na Litwie omówiliśmy założenia projektu, harmonogram i szczegóły naszych przyszłych działań. Rozdzielone zostały też zadania do wykonania przed przyjazdem i spotkaniem młodzieży z Litwy i Polski.

Podczas pobytu w Lubartowie nasi goście obejrzeli szkołę, gościli z wizytą u Starosty Powiatu Lubartowskiego Pana Fryderyka Puły. Wspólnie zwiedziliśmy Lublin szlakiem Unii Lubelskiej, zobaczyliśmy Galerię Sztuki Socrealizmu w Kozłówce oraz miejsce przyszłego zakwaterowania młodzieży w ośrodku wypoczynkowym w Firleju.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i litewskiej finansowany z budżetu państwa w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży ma na celu wspieranie współpracy między narodami Polski i Litwy.

Poprzez różnorodne działania młodzi ludzie będą poznawać drogę, jaką przeszli Polacy i Litwini, w dążeniu do uzyskania wolności oraz integracji z Europą. Będą debatować nad tym, czy 20 lat demokracji, wspólne członkostwo w UE, zbliżyło nasze narody i wpłynęło na rozwój naszych krajów.

Projekt realizowany będzie w połowie września 2011 r. Uczestnikami projektu będzie grupa 10 naszych uczniów: Zespołu Szkół Nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki oraz 10 uczniów z Romuvos Gimnasium w Siauliai, w wieku 17 – 18 lat.

DSCF2772.jpgDSCF2778.jpgDSCF2782.jpg