Iwona Derecka będzie reprezentować województwo lubelskie w finale ogólnopolskim konkursu “Olimpiada Solidarności.

15 marca 2017 w całej Polsce odbyły się w wojewódzkie etapy ogólnopolskiego konkursu “Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.” Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i obejmuje wiedzę z najnowszej historii Polski (lata 1970-1990). Jego głównym organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności.

Olimpiada składa się z trzech etapów. W eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3000 tys. Uczniów. W etapie wojewódzkim 800 uczniów, z całej Polski, przystąpiło do napisania testu, który składał się z 30 bardzo trudnych zadań. Niezbędna okazała się szczegółowa wiedza dotycząca wydarzeń Grudnia ‘70, Czerwca ‘76, Sierpnia ‘80 i wszystkich wydarzeń związanych ze _oncer wojennym i porozumieniami okrągłego stołu. Nie wystarczyły same fakty, uczestnik konkursu musiał udowodnić, że nie tylko zna nazwiska najważniejszych postaci, ale także wie, jak wyglądali. Dwa zadania dotyczyły dopasowania nazwisk do zdjęć. Pojawiły się takie postacie jak: Alina Pieńkowska, Henryka Krzywonos, Anna Walentynowicz, Antoni Macierewicz, Jerzy Giedroyć. Nie wystarczyło nauczyć się kilku dat, “wykuć” na pamięć kilka wydarzeń. Uczeń musiał powiązać wydarzenia chronologicznie, wiedzieć jakie wydarzenia były ważne dla świata, podczas gdy w PRL walczono o prawdziwą wolność. Dodatkowo w procesie przygotowań do konkursu nie mogło zabraknąć kilku filmów dokumentalnych, ale też i fabularnych. Chyba każdy z nas kojarzy film “Rozmowy kontrolowane”. Pytania testowe dotyczyły również tego filmu, więc jego dokładna znajomośc i umiejętność skonfrontowania go z ówczesną rzeczywistością, była niezbędna.

Miło nam poinformować, iż w trójce laureatów z województwa lubelskiego, którzy będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu, znalazła sie uczennica Zespołu Szkół nr2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki Iwona Derecka.

Trzech laureatów z każdego województwa będzie reprezentowało swój region podczas kwietniowej wizyty studyjnej w Gdańsku oraz podczas czerwcowego finału we Wrocławiu. Uczestnicy, którzy wcześniej skupiali się _oncert_ indywidualnej, teraz będą musieli współpracować. Uczniowie reprezentujący województwo stworzą prezentację multimedialną na temat zadany przez Komisję Konkursową. Podczas finału będą musieli ją obronić i wykazać się swoją wiedzą podczas egzaminu ustnego. Młodzi ludzie w finale będą rywalizować o promesy indeksów na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański i Wrocławski, roczne stypendia naukowe oraz nagrody rzeczowe! Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedzi _oncert ambasadora tegorocznej edycji konkursu, zespołu COMA.

Aktualnie patronaty honorowe nad konkursem sprawują Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Partnerami Olimpiady zostały: Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność”. Patronat medialn nad konkursem objęły: Program Trzeci Polskiego Radia, Radio Gdańsk, Onet, Grupa Polska Press, TVP3 Gdańsk.

ZS2 

1.jpg3.jpg2.jpg