W dniu 25 października 2016 roku klasa III T z technikum informatycznego w Lubartowie pod opieką pani Jolanty Malczewskiej, pani Anny Heck i pana Łukasza Iwanka udała się do Lublina, aby w Zamku Lubelskim obejrzeć wystawę czasową „Monet, Renoir, Corot i inni.

Malarze Normandii”. Wszystkie wystawione obrazy są oryginalne i zostały zgromadzone z inicjatywy Rady Regionu Dolnej Normandii i przy wsparciu partnerów prywatnych. Przed obejrzeniem właściwej wystawy, zobaczyliśmy obrazy będące przykładem tzw. akademizmu, czyli malarstwa odwołującego się np. do historii i mitologii. Dzięki temu było nam łatwiej określić różnice między różnymi nurtami malarstwa. Wystawione obrazy to przykłady preimpresjonizmu, czyli okresu poprzedzającego impresjonizm. Tytuł wystawy zawiera bezpośrednie nawiązanie do Normandii, krainy w północno-zachodniej Francji, gdzie malarze impresjonistyczni szukali natchnienia. Obrazy Moneta, Renoira, Boudina i wielu innych otworzyły drogę kolejnym wielkim zmianom w dziejach sztuki. Malarze tacy jak Corot czy Courbet kierowali swoją uwagę w stronę świata, który ich otaczał, poszukując tematów związanych z codziennością, pracą i kondycją człowieka.

 

ZS2